Καταιγιστικός με Ράουτινς πριν τη Βαλένθια ο Παναθηναϊκός

Με κορυφαίο τον Ράουτινς ο οποίος πέτυχε 21 πόντους με 7 τρίποντα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ συνέτριψε 117-79 τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής της Basket League.

Ένα ακόμα +100, το δέκατο συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, που δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει με σκορ 117-79 τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 17η αγωνιστική της Basket League.

Έτσι, οι «πράσινοι» έκαναν ένα καλό ξεμούδιασμα ενόψει του σημαντικού αγώνα με την Βαλένθια για την Ευρωλίγκα την Παρασκευή, έφτασαν το ρεκόρ τους στο πρωτάθλημα στο 15-2, απέναντι στον για ένα ημίχρονο ανταγωνιστικό ΠΑΟΚ, που παρέμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 5-10.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο ήταν ο Ράουτινς με 21 πόντους και επτά τρίποντα, ενώ ξεχώρισαν και οι Ράις-Μήτογλου με 15 και 17 πόντους αντίστοιχα. Σμιθ (25π.) και Σόρτερ (17) ήταν οι καλύτεροι του δικεφάλου του βορρά.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα και με καλάθια του Σμιθ, προηγήθηκε 12-11. Η είσοδος τω Τόμας και Ράουτινς, βοήθησε επιθετικά τον Παναθηναϊκό, που πέρασε μπροστά με +4 (21-17) στο 8’ και 26-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι «πράσινοι», είχαν ήδη 14 πόντους μέσα από τη ρακέτα του αντιπάλου και 8 από επιτυχημένους αιφνιδιασμού. Μήτογλου και Βουγιούκας έδωσαν έξτρα λύσεις στους γηπεδούχους, όμως ο δικέφαλος του βορρά δεν έχασε επαφή με το σκορ, χάρη στους Σόρτερ και Γουίλιαμς (31-27 στο 13’).

Τρία εύστοχα τρίποντα του Ράις, έβαλαν τους γηπεδούχους για πρώτη φορά μπροστά με +11, 42-31, τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα. Κάποια καλάθια του Γουάιλι, βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να διατηρήσει σε αυτό το επίπεδο το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (54-42), την ώρα που ο ΠΑΟΚ έβρισκε πολλές λύσεις από τους Σαρικόπουλο και Μπράουν και χάρη στα 9 επιθετικά ριμπάουντ που είχαν προλάβει ήδη να μαζέψουν οι παίκτες του.

Με πρωταγωνιστές τους Παπαπέτρου και Φριντέτ, ο Παναθηναϊκός έκανε επί μέρους 14-5 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +21, 68-47 στο 24’. Ο ΠΑΟΚ πλέον είχε χάσει κάθε επαφή με το σκορ, πέτυχε μόλις 11 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι με εκπληκτικά ποσοστά πίσω από τα 6.75, ανέβασαν τη διαφορά στο +33 (86-53) στο 30’. Ο Ράουτινς έκανε την πρώτη του καλή εμφάνιση με την φανέλα των νταμπλούχων Ελλάδας και συνεπικουρούμενος από τον ιδιαίτερα ορεξάτο Μήτογλου, έφτασαν το σκορ στο 95-64 στο 33’.

Ο κόουτς Πιτίνο, έδωσε σε εκείνο το σημείο ευκαιρία στον νεαρό Παπαδάκη, ο οποίος σκόραρε 9 πόντους και δημιούργησε 3 ασίστ, αρχικά για το 101-64 στο 35’ και στη συνέχεια για το τελικό 117-79.

*Πριν το τζάμπολ του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Κόμπι Μπράιαντ, ενώ στις court seats του ΟΑΚΑ, υπήρχε φανέλα του εκλιπόντος. Η συγκίνηση ήταν εμφανής σε όλους όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο, όταν στο jumbotron ανέβηκαν εικόνες του θρύλου των Λέικερς και της κόρης του.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 54-42, 86-53, 117-79.

Πηγή: sport-fm.gr