Διπλό της ΑΕΚ στην Τουρκία

Ένα σερί 12-0 σε 7 λεπτά αρκούσε στην ΑΕΚ, για να πάρει τον έλεγχο στην αναμέτρηση την Μπαντίρμα και να κάνει την πρώτη εκτός έδρας νίκη (50-68), για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Για ακόμα ένα ματς, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έπαιξε καλή άμυνα, με αποτέλεσμα να κρατήσει τους Τούρκους στους 7 πόντους στην δεύτερη περίοδο και να μπορέσει να επιβάλει τον ρυθμό της.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν σερί 12-0 (14-19, 9' σε 14-31, 16') κι έκτοτε δεν... κοίταξαν ξανά πίσω, φτάνοντας μέχρι το +21 στο 36' (45-66).

Ο πρώην παίκτης του Άρη, Ομάρ Προύιτ, προσπάθησε να δημιουργήσει πρόβλημα στην «Βασίλισσα» και ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους και 4/7 τρίποντα. Ο Τέρι έφτασε σε double double (10π., 10ρ.).

Φίλοι της ΑΕΚ βρέθηκαν στο γήπεδο κι έδωσαν ώθηση στην ομάδα τους, για να κάνει την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στο BCL και να φτάσει στο 3-1. Στο 1-3 η ομάδα του Χακάν Ντεμίρ.

Το ματς

Η Μπαντίρμα προσπάθησε να έχει τον έλεγχο στην αρχή του ματς (12-10, 8'), αλλά η είσοδος του Γιαννόπουλου, μαζί με τον Σαντ-Ρος, έδωσαν ώθηση στην ΑΕΚ για σερί 9-0 (12-19, 9'). Ο διεθνής σουτέρ της «Βασίλισσας» έκανε το +8 στο 10' (14-22), ενώ λίγο αργότερα, οι «κιτρινόμαυροι» με νέο σερί (0-8) και καλή άμυνα, πήγαν την διαφορά στο +17 (14-31, 16'). Η Μπαντίρμα πέτυχε τους πρώτους της πόντους στην δεύτερη περίοδο με τον Σμιθ (17-31, 17'), ο οποίος δεν μπόρεσε να μειώσει στο ημίχρονο (21-33, 20'), καθώς το βεβιασμένο τρίποντό του βρήκε σίδερο.

Ο Προύιτ απείλησε από τα 6.75μ (3/3τρ.) στην τρίτη περίοδο (33-46, 26'), αλλά οι βοήθειες του Ματσιούλις (8π.) και τα τρίποντα του Χρυσικόπουλου, κράτησαν την διαφορά για την ΑΕΚ (35-49, 28'), για να κάνει ο Λάνγκφορντ το 37-53 στο 30'. Τέρι και Προύιτ αντέδρασαν στην έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου (41-53, 31'), όμως, τα τρίποντα των Σαντ-Ρος και Λάνγκφορντ, το κάρφωμα του Ματσιούλις στον αιφνιδιασμό και ακόμα ένα τρίποντο του Αμερικανού, πήγαν την διαφορά στο +21 (45-66, 36'). Γιλμάζ και Ερντέκ έκαναν το 50-68 στο τέλος (40').

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 21-33, 37-53, 50-68.

Από: gazzetta.gr