Επικό διπλό του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ και τώρα... τελικός των τελικών στο ΟΑΚΑ

Εφτάψυχος ο Παναθηναϊκός, νίκησε με 88-85 τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και οδήγησε τη σειρά των τελικών σε πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Παρασκευής (14/6). Μεγαλειώδης εμφάνιση από τον Κέντρικ Ναν.

Πέμπτο ματς; Πέμπτο ματς! Ο Παναθηναϊκός νίκησε το βράδυ της Τετάρτης (12/6) τον Ολυμπιακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (88-85), ισοφάρισε τη σειρά των τελικών της Stoiximan Basket League και την οδήγησε στον τελικό των τελικών το βράδυ της Παρασκευής (14/6 στις 21:15) στο ΟΑΚΑ.

Επική εμφάνιση από τον Κέντριν Ναν που διέλυσε κάθε αμυντικό πλάνο των αντιπάλων του, ειδικά στο δεύτερο μέρος, ειδικά στην τέταρτη περίοδο που σκόραρε κατά ριπάς. Σπουδαίος ο Τζέριαν Γκραντ που κλείδωσε το ματς με βολές στα 9.1", σπουδαίος ο Ματίας Λεσόρ, πολύ καλός ο Κώστας Σλούκας σε κάτι λιγότερο από 22 λεπτά.

Ο αγώνας
Με Γουόκαπ, Κάναν, Παπανικολάου, Πίτερς, Μιλουτίνοβ άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, με Γκραντ, Ναν, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Λεσόρ ο Παναθηναϊκός. Οι Πειραιώτες μπήκαν με το πόδι στο γκάζι σε άμυνα κι επίθεση, ο Αταμάν κάλεσε timeout μετά από 1:24, ο Γουόκαπ ήταν αποτελεσματικός για το 15-12 στο 6' και η πρώτη περίοδος βγήκε με τον Γουίλιαμς-Γκος να δίνει σημαντική ώθηση σε δημιουργία και σκοράρισμα για το 22-17.

Ο Παναθηναϊκός στηρίχθηκε στον ηγέτη του, τον Σλούκα, για να περάσει μπροστά στις αρχές της δεύτερης περιόδου (23-24 στο 12'), πριν ο Ολυμπιακός απαντήσει με σερί 7-0 για το 30-24 από γκολ-φάουλ του ΜακΚίσικ και πάρει ο Πετρούσεβ φωτιά για το 39-29 στο 16'. Ο Αταμάν είδε τον Ναν να έχει ξανά πρόβλημα με τα φάουλ, είδε όμως την ομάδα του να βάζει τα περιφερειακά σουτ (6/9) για να μείνει σε μια λογική απόσταση μέχρι ο Γκραντ να σκοράρει σχεδόν από το κέντρο για το 51-44 του ημιχρόνου.

Ο Κάναν με τρίποντο απέναντι στον Σλούκα (54-46) κράτησε τον Ολυμπιακό σε απόσταση στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, την ώρα που ο Αταμάν περίμενε ένα ξέσπασμα από τον Ναν αλλά δεν το έβλεπε. Μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου όταν ο Αμερικανός έβαλε τέσσερις σερί για το 54-56, με τους πράσινους να πιστεύουν περισσότερο από ποτέ στην νίκη, αλλά τον Κάναν να τους βάζει μεγάλο τρίποντο για το 64-64 στο 30'.

Τεχνικές και αντιαθλητικά χαρακτήρισαν το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τον Λαρεντζάκη να σκοράρει για το 70-66 και τον Ναν να ηγείται της ομάδας του. Έβαλε και τρίποντο για το 71-75 στο 34', πήγε μέχρι μέσα για το 71-77 αμέσως μετά και έγινε ο εφιάλτης του Ολυμπιακού που δεν είχε απάντηση. Ο Λεσόρ σκόραρε για το 76-83, οι Πειραιώτες απάντησαν με ένα 4-0, ο Λεσόρ κέρδισε φάουλ στα 39.8" με τη διαφορά στους δύο, είχε 1/2, ο Ναν είχε αμέσως μετά 0/2 και ο Γουίλιαμς-Γκος 1/2 για το 84-86 στα 9.8". Ο Γκραντ έβαλε δύο για το +4 και καθάρισε το ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Μαγκλογιάννης, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 51-44, 64-64, 85-88