Τρομερός Φαλ, οδήγησε σε μεγάλη νίκη τον Ολυμπιακό!

Δεν ήταν το πιο εύκολο ματς, δεν ήταν η πιο εύκολη έδρα, όμως ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα το απόγευμα της Κυριακής (5/11) τον ΠΑΟΚ για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Basket League (77-63) και κάλυψε τις απουσίες των Σακίλ ΜακΚίσικ, Λουκ Σίκμα, Νίκολα Μιλουτίνοβ.

Στο 4-1 ανέβηκαν οι Πειραιώτες (1-1 εντός και 3-0 εκτός έδρας), που είχαν τον Μουστάφα Φαλ σε καταπληκτική κατάσταση. Ο Γάλλος σέντερ έγραψε ένα απίθανο triple-double (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ) στον πολύ χρόνο που έμεινε στο παρκέ, με τον Ίγκνας Μπραζντέικις να έχει αναβαθμισμένο ρόλο και τον Κώστα Παπανικολάου να πηγαίνει στη δεύτερη πεντάδα για να λειτουργήσει ως δεύτερος πάουερ φόργουορντ. Ο αρχηγός των ερυθρόλευκων ήταν σπουδαίος, με τον Μπαρτζώκα να δίνει χρόνο και στον έφηβο Τάσο Ροζακέα που έκανε το ντεμπούτο του με την ανδρική ομάδα.

Στο 2-3 έπεσε ο ΠΑΟΚ (1-2 εντός και 1-1 εκτός έδρας), με τον Λαουρίνας Μπελιάουσκας να είναι ο πρώτος του σκόρερ. Ο Φώτης Τακιανός έχασε τον βασικό του σέντερ, τον Τζαμούνι ΜακΝίς, μετά από μόλις 41 δευτερόλεπτα στο ματς, δεν χρησιμοποίησε τον Σκάιλερ Φλάτεν και είχε τον Έλβαρ Φρίντρικσον σε όχι και τόσο καλή κατάσταση με αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να μην είναι ανταγωνιστικοί μέχρι το φινάλε.

Οι Πειραιώτες είχαν πέντε ασίστ για έξι λάθη στην πρώτη περίοδο, με τον Μπαρτζώκα να δίνει από νωρίς χρόνο στον Τανούλη, αλλά μετά από δύο λεπτά να τον παρκάρει οριστικά στον πάγκο. Οι Πειραιώτες πάτησαν το γκάζι, χλιαρά, στη δεύτερη και στην τρίτη περίοδο και με τον Φαλ να κάνει τα πάντα σε άμυνα κι επίθεση, έφτασαν σε μία άνετη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 28-37, 41-53, 63-77

ΠΑΟΚ (Τακιανός): ΜακΝίς, Χάρισον 9 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φρίντρικσον 12 (2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μαργαρίτης 5 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπελιάουσκας 20 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Γκίλμορ 5 (2/8 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Τσιακμάς 3 (1), Σχίζας 5, Τσαϊρέλης 2, Σκουλαριώτης, Σωτηρίου 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάναν 2, Φαλ 10 (4/4 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Μπραζντέικις 14 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Πίτερς 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 16 (4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 3 (1/6 σουτ), Ροζακέας, Πάπας, Παπανικολάου 17 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τανούλης

Πηγή: sport24.gr