Με «θρίλερ» στην τρίτη θέση η ΑΕΚ

Την 3η θέση της Basket League κατέκτησε η ΑΕΚ, αφού νίκησε με 83-82 στην έδρα του Περιστερίου Βίκος Cola. Αποθέωση για τους γηπεδούχους από τον κόσμο τους, που του χρόνου θα είναι στο Basketball Champions League.

Μικροί τελικοί τέλος!

Αλλά όχι έτσι απλά, αφού η ΑΕΚ έφτασε στην νίκη (82-83), το 3-1 στη σειρά και την 3η θέση της Basket League, με το ματς να εξελίσσεται για ακόμα μια φορά σε... θρίλερ.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τον έλεγχο στη αρχή του αγώνα, αλλά το Περιστέρι Βίκος Cola επέστρεψε στην δεύτερη περίοδο και το σκορ ήταν κλειστό μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Βασιλόπουλος «εκτέλεσε» για το 82-82, αλλά στην συνέχεια έκανε φάουλ στον Χάντερ (82-83), με τον Κάλαχαν να αστοχεί στη λήξη από τα 6.75μ.

Αποθεώθηκε η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη από τον κόσμο της, με τους Περιστεριώτες να παίρνουν την 4η θέση και την συμμετοχή στο BCL της επόμενης σεζόν.

Ο Εμπάκουε τραυματίστηκε στην 2η περίοδο, αλλά επέστρεψε στο ματς, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Μπέντιλ.

Το ματς

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ, με την ΑΕΚ να προηγείται με +9 (6-15, 6'), με τους Γιορκ και Χάντερ να πρωταγωνιστούν. Ξανθόπουλος και Σάκοτα έδωσαν επίσης λύσεις, με τους «κιτρινόμαυρους» να μένουν μπροστά στο δεκάλεπτο (18-24, 10'). Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ακολούθησε ένας... καταιγισμός τριπόντων, με το Περιστέρι να αντεπιτίθεται (12-6 επιμέρους στα πρώτα πέντε λεπτά) και τον Καράμπελα να ισοφαρίσει με έμμεσο (30-30, 15'). Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με τον Σκορδίλη, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά προβάδισμα (36-41, 19'), με τον Βασιλόπουλο να μειώνει με 2/2 βολές (38-41), για το ημίχρονο.

Γκρέι και Βασιλόπουλος έβαλαν ξανά μπροστά το Περιστέρι (43-41, 21') και ο ρυθμός του ματς συνέχιζε να είναι γρήγορος. Ο Κάλαχαν έκανε το 55-51 (28') από τα 6.75μ, αλλά οι Εμπάκουε και Γιαννόπουλος μείωσαν σε 60-59 στο 30'. Ο Γιορκ έδωσε... ανάσα με τα καλάθια του (62-66, 22'), αλλά ο Βασιλόπουλος απείλησε ξανά (69-70, 34'), με τον Σκορδίλη να δίνει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (71-70, 35'). Το σκορ συνέχισε να εναλλάσσεται, και ο «καυτός» Βασιλόπουλος (3/4τρ. στην 4η περίοδο) ισοφάρισε σε 82-82, με 25.5'' να απομένουν για τη λήξη. Ο Χάντερ έκανε το 82-83 με 1/2 βολές και ο Κάλαχαν αστόχησε από τα 6.75μ στο τέλος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Όπως πήγε το ματς, η ΑΕΚ χρειάστηκε τις 1/2 βολές του Χάντερ και το άστοχο τρίποντο του Κάλαχαν για να νικήσει.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιορκ έφτασε τους 19 πόντους και ο Χάντερ τους 18.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Θίοντορ είχε 12 πόντους, ο Σάκοτα 10 και ο Ξανθόπουλος έδωσε 8 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Όλοι έδωσαν από κάτι στις ομάδες τους για τη νίκη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Βασιλόπουλος έκανε το 82-82 με 25.5'' να απομένουν για το τέλος. Στη συνέχεια έκανε φάουλ στον Χάντερ (82-83) και ο Κάλαχαν αστόχησε σε τρίποντο, στην τελευταία επίθεση του Περιστερίου.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ ότι επέτρεψε στο Περιστέρι να μπει ξανά στο ματς, και οι γηπεδούχοι ότι ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η no look πάσα του Γκρέι για το κάρφωμα του Ντάνιελ για το 57-54 (28').

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-41, 60-59, 82-83.

Aπό: gazzetta.gr