«Άλωσε» τη Νίκαια στην παράταση ο Άρης

Απίθανες ανατροπές και εντυπωσιακό φινάλε είχε η δοκιμασία του Άρη στη Νίκαια, με τους Θεσσαλονικείς να παίρνουν σπουδαίο «διπλό» κόντρα στον Ιωνικό στην παράταση (90-97) για την 9η αγωνιστική της Basket League!

Πρώτος σκόρερ στην αναμέτρηση ήταν ο συγκινητικός Μαυροκεφαλίδης με 31(!) πόντους όμως συνάντησε απέναντι τους τρομερούς Τολιόπουλο (26π.) και Νότε (24π.) που έκαναν τη ζημιά.

Με τον Μαυροκεφαλίδη να είναι εξαιρετικός στη ρακέτα νικώντας κάθε αντίπαλο και τον Χάμιλτον να δίνει σπουδαίους πόντους από τα 6,75, ο Ιωνικός ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι, με τον Άρη να μην μπορεί να τον ακολουθήσει έως το πρώτο δεκάλεπτο (22-12). Οι Θεσσαλονικείς όμως πάτησαν το πόδι στο γκάζι και με ένα επιμέρους σκορ 11-0, προσπέρασαν στον Πλάτωνα (22-23)! Το ματς πήγε στο 26-26, όμως ένα σερί με κύριο εκφραστή τον Μαυροκεφαλίδη έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +7 (33-26).

Ο Άρης μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και τον απίθανο Νότε σε απίστευτη κατάσταση με 11 στην Τρίτη περίοδο! Οι «κίτρινοι» έκανα επιμέρους σκορ 16-2 και ξαναπήραν για τα καλά τα ηνία του παιχνιδιού (35-42), πριν βγάλει αντίδραση ο Ιωνικός και ισοφαρίσει σε 51-51 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η τελευταία περίοδος μετατράπηκε σε μονομαχία… Μαυροκεφαλίδη-Τολιόπουλο, με τον δεύτερο να κάνει το 78-76 με τρίποντο 82’’ πριν το τέλος. Με το σκορ στο 79-79, ο Αρσενόπουλος έκανε επιθετικό φαόυλ, αλλά ο Τολιόπουλος δεν τα κατάφερε στην τελευταία επίθεση.

Στην παράταση, μετά το 81-81, ο Άρης έτρεξε ένα 15-0 επιμέρους σκορ με κύριο εκφραστή τον απίθανο για ακόμα μια φορά Τολιόπουλο (81-96)! Ο Ιωνικός από εκεί και μετά δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα και απλά αρκέστηκε να μειώσει για να διαμορφώσει το τελικό 90-97!

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 33-26, 51-51, 79-79 (κ.δ.), 90-97