Σερβική υπόθεση με σόου του Μπογκντάνοβιτς

Η Σερβία έβαλε 15 τρίποντα, προηγήθηκε από την 1η περίοδο με 25 πόντους διαφορά και νίκησε τις ΗΠΑ 94-89 στον αγώνα για τις θέσεις 5-8 του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Κορυφαίος ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς

Ο τελικός που οι περισσότεροι περίμεναν να δουν στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, έγινε για τις θέσεις 5-8 και εξελίχθηκε σε σερβική υπόθεση. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς προηγήθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο με 25 πόντους διαφορά και κρατήθηκε από αυτή τη διαφορά μέχρι τέλους, με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη με 94-89, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων μετά τον τελικό του 2014. Κάπως έτσι... δικαιώθηκε ο Τζόρτζεβιτς που είχε δηλώσει πως αν οι ΗΠΑ βρεθούν στο δρόμο της Σερβίας, ο... Θεός μαζί τους. Μόνο που ποτέ δεν φανταζόταν πως το ματς θα ήταν άνευ σημασίας.

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς πέτυχε 14 από τους 28 πόντους του στην πρώτη περίοδο, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς (15 πόντοι) για την Σερβία, η οποία τελείωσε το ματς με 15/31 τρίποντα, συνολικό ποσοστό 52%, 26 ασίστ και μόνο 6 λάθη.

Από πλευράς ΗΠΑ, που δεν είχαν τους τραυματίες Τέιτουμ, Σμαρτ και δεν προηγήθηκαν ποτέ μετά το αρχικό 0-2, ξεχώρισαν οι Χάρισον Μπαρνς (22 πόντοι, τους 18 στο δεύτερο ημίχρονο), Κέμπα Γουόκερ (18 πόντοι) και Κρις Μίντλετον (16 πόντοι). Οι Αμερικανοί δεν απέφυγαν πάντως ούτε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους σε μεγάλη διοργάνωση για πρώτη φορά από το 2002, ούτε την χειρότερή τους θέση (7η ή 8η) στην 70χρονη ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

O MVP

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς απλά δεν ήθελε να χάσει αυτό το ματς. Ο σούτινγκ γκαρντ των Σακραμέντο Κινγκς άρχισε το παιχνίδι με 4/4 τρίποντα στην πρώτη περίοδο και το ολοκλήρωσε με 28 πόντους, 7/14 τρίποντα, 3/3 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 31'10''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Σερβία ευστόχησε στα πρώτα έξι τρίποντα που επιχείρησε και τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 8/9! Ο Μπογκντάνοβιτς είχε 4/5, ο Μίτσιτς 2/2 και οι Μπέλιτσα, Γιόβιτς από 1/1 έκαστος στην εναρκτήρια περίοδο, στην οποία οι ασίστ ήταν 9-1 υπέρ της ομάδας του Σάσα Τζόρτζεβιτς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Αμερικανοί μπήκαν στο γήπεδο νωθροί και οι Σέρβοι το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο. Μετά το πρώτο καλάθι του Τέρνερ στο ματς η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς έτρεξε ένα σερί 11-0 με τον Μπογκντάνοβιτς να είναι "καυτός" από νωρίς και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με το απίστευτο 32-7. Οι Σέρβοι είχαν 8/9 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, την ώρα που οι παίκτες του Γκρεγκ Πόποβιτς δεν έκαναν τίποτα σωστό και σούταραν με ποσοστό 18,7% (2/9 δίποντα, 1/7 τρίποντα). Η κατάσταση άλλαξε πάντως άμεσα και εντυπωσιακά από εκεί και πέρα.

Στην δεύτερη περίοδο οι Αμερικανοί ανέβασαν την ένταση στην άμυνα, βελτίωσαν πολύ τα ποσοστά τους και μέσα σε ένα δεκάλεπτο έριξαν την διαφορά από τους 25 πόντους στους τέσσερις του ημιχρόνου (44-40), έχοντας 12/18 σουτ. Στο ίδιο χρονικό διάστημα η Σερβία είχε 0/7 τρίποντα και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το επιμέρους 12-33 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Κάπου εκεί, λοιπόν, το παιχνίδι άρχισε ουσιαστικά από το μηδέν. Παρότι οι Σέρβοι κράτησαν σε όλη την τρίτη περίοδο το προβάδισμα, οι Αμερικανοί έγιναν πολύ πιο απειλητικοί. Μπροστά στο σκορ, πάντως, δεν πέρασαν.

Στο 26' οι ΗΠΑ έριξαν την διαφορά στους δύο πόντους (61-59), αλλά οι Σέρβοι κράτησαν με νύχια και με δόντια το προβάδισμα και στις αρχές της τέταρτης περιόδου ξέφυγαν εκ νέου με 78-68 (33') και λίγο αργότερα με +11 (81-70 στο 34'). Οι Αμερικανοί δεν μπόρεσαν ποτέ να επιστρέψουν στο ματς (μείωσαν μέχρι τους τέσσερις πόντους, 91-87, στα 59''), αφού οι Σέρβοι κράτησαν την διαφορά μέχρι τέλους και έφτασαν στη νίκη-ρεβάνς για τον διασυρμό στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2014.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-7, 44-40, 71-68, 94-89.

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Μπιέλιτσα 8 (2), Μπογκντάνοβιτς 28 (7/14 τρίποντα, 6 ασίστ), Γιόκιτς 9 (7 ασίστ), Γιόβιτς 9 (1), Λούτσιτς 5 (3/3 τρίποντα, 6/8 βολές), Μαριάνοβιτς 8, Μίτσιτς 10 (2), Μιλουτίνοβ 7, Σιμόνοβιτς.

ΗΠΑ (Πόποβιτς): Μπαρνς 22 (5/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Μπράουν 4 (1), Χάρις 4 (1), Λόπεζ 2, Μίντλετον 16 (2), Μίτσελ 9 (1), Πλάμλι 2, Τέρνερ 10 (1), Γουόκερ 18 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Γουάιτ 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της Σερβίας: 18/32 δίποντα, 15/31 τρίποντα, 13/19 βολές, 33 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 8 επιθετικά), 26 ασίστ, 6 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά των ΗΠΑ: 20/40 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 16/20 βολές, 41 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 15 επιθετικά), 20 ασίστ, 5 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Σερβία θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του αγώνα μεταξύ της Πολωνίας και της Τσεχίας, διεκδικώντας την 5η θέση του τουρνουά (14/9, 15:00). Οι ΗΠΑ, από την άλλη, θα αναμετρηθούν με την ηττημένη του συγκεκριμένου ματς, με έπαθλο την 7η θέση του Παγκοσμίου Κυπέλλου (14/9, 11:00).