Κίνα - Νιγηρία 73-86: Νίκησαν και πάνε Ολυμπιακούς Αγώνες!

Η Νιγηρία επικράτησε της Κίνας με 73-86 κι εξασφάλισε την απευθείας πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο ως η αφρικανική ομάδα που τερμάτισε πιο ψηλά στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ο αγώνας

Η Νιγηρία διατηρούσε το προβάδισμα στο σκορ στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης με την Κίνα (7-10, 4:42) όμως οι Ασιάτες έκαναν σερί 10-0 για το 17-10 με το κάρφωμα του Ουάνγκ κι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 21-19. Οι Νιγηριανοί αντέδρασαν άμεσα, προηγήθηκαν 27-33 με τον Βίνσεντ και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το υπέρ τους 31-35, περιορίζοντας τους Κινέζους στους 10 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι διοργανωτές του Παγκοσμίου Κυπέλλου μάζεψαν τη διαφορά, μείωσαν σε 41-44 με το floater του Γι ΖιανΛιάν όμως η Νιγηρία άντεξε στην πίεση κι έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +9 (51-60). Η Κίνα έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο όμως οι Αφρικανοί διατήρησαν το προβάδισμα, επικράτησαν με 73-86 και σφράγισαν την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο!

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 31-35, 51-60, 73-86.

Πηγή: Gazzetta.gr