Κέρδισε και... βλέπει Τόκιο η Τυνησία

Η Τυνησία έμεινε στο παιχνίδι διεκδίκησης της απευθείας πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνο, καθώς σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, επικράτησε της Αγκόλας με 86-84. Ο Χαντιντάν ήταν άποντος για 39:54 λεπτά, αλλά έβαλε το σουτ που έκρινε τον αγώνα!

Η Τυνησία είχε μεγαλύτερο κίνητρο στο παιχνίδι, αυτό φάνηκε μετά το πρώτο τετράλεπτο (13-11) όπου με ηγέτη τον Μεϊρί πάτησε γκάζι και στο τέλος της περιόδου προηγήθηκε με 31-20. Οι Τυνήσιοι είχαν εξαιρετικό επίπεδο συνεργασίας, ομοίως και ποσοστό ευστοχίας στις προσπάθειες τριών πόντων.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στον Ρομντχάνε καθώς τα δικά του διαδοχικά τρίποντα δεν επέτρεψαν στην Αγκόλα να βρει τρόπο επιστροφής στο παιχνίδι. Ο έμπειρος γκαρντ είχε 4/5 προσπάθειες, η Τυνησία 6/13 στο πρώτο ημίχρονο και μετά το 42-31 στα μισά της περιόδου, στο τέλος του ημιχρόνου η διαφορά πήγε στο +15 (52-37). Με εξαίρεση τον Χουακουίμ, η Αγκόλα δεν είχε τρόπο έκφρασης στην επίθεση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε η ανατροπή γιατί η Αγκόλα αποφάσισε να παίξει άμυνα, χρησιμοποίησε σύνθετες άμυνες ζώνης και στην επίθεση ανέλαβαν δράση οι Μορέιρα, Ντομίνγκος. Η δε Τυνήσιοι έπαψαν να είναι εύστοχοι από κοντινή απόσταση. Στα μισά της περιόδου η διαφορά μειώθηκε στους πέντε πόντους (54-49) και στο τέλος αυτής στο ένα καλάθι (67-65).

Με ηγέτη τον Ντομίνγκος, οι Αγκολέζοι πέρασαν μπροστά (71-74) έπειτα από περίπου τέσσερα λεπτά στην τελευταία περίοδο. Εκεί η Τυνησία βασίστηκε στην ισχυρή προσωπικότητα του Μάικλ Ρολ καθώς οι διαδοχικοί πόντοι του τελευταίου οδήγησαν στο 8-0 σερί (79-74, 36’) ενώ η διαφορά έφτασε και στο +8 (82-74). Κι εκεί που όλα φάνηκαν ότι είχαν τελειώσει, η Αγκόλα έκανε τρομερό come back και μείωσε σε 83-82 (39’) με ηγέτη τον Γιανίκ Μορέιρα. Εκεί ο Χαντιντάν έβαλε το πιο σημαντικό καλάθι του αγώνα (86-82), έξι δεύτερα πριν το τέλος και η Τυνησία σφράγισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 31-20, 52-37, 67-65, 86-84.