Νίκη για τους Γερμανούς με MVP τον Σρέντερ

Η Σενεγάλη ζόρισε τη Γερμανία για τρία δεκάλεπτα όμως η «νασιονάλμανσαφτ» επικράτησε με σκορ 89-78 σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 17-32, έχοντας ως κορυφαίο σκόρερ τον Ντένις Σρέντερ.

Ο αγώνας

Οι Γερμανοί βρήκαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Σενεγάλη και ο Ντάνιελ Τάις έκανε το 14-9 με alley-oop για τη «νασιονάλμανσαφτ» που προηγήθηκε με 14-11 στο 10'.

Ο Φόικτμαν σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 24-16 στο 12'30" όμως οι Σενεγαλέζοι αντέδρασαν και μείωσαν αρχικώς σε 26-24 με τον ΕνΝτούρ ενώ το τρίποντο του Φαγιέ διαμόρφωσε το 31-33 στο 18', με τρίποντο! Μάλιστα η αφρικανική ομάδα πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 36-37 ωστόσο οι Γερμανοί απάντησαν με σερί 30-23, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 66-60.

Η ομάδα του Χένρικ Ροντλ κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε κι έφτασε στη νίκη με 89-78.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Γερμανία κατέβασε 44 ριμπάουντ, τα 19 επιθετικά αντί 27 της Σενεγάλης.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντένις Σρέντερ τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους (4/4 βολ., 4/8 δίπ., 4/6 τρίπ.), 12 ασίστ και 6 ριμπάουντ σε 34:19.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μουχάμαντ Φαγιέ μέτρησε 2 πόντους με 0/2 δίποντα σε 18:54.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντάνιελ Τάις είχε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 21:39.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο όπου η Γερμανία πέτυχε 30 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 36-37, 66-60, 89-78.