Ο Καναδάς έβαλε στα καλάθια την Ιορδανία

Ο Καναδάς δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Ιορδανία, πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα και κέρδισε εύκολα με 126-71 την Ιορδανία. Τρομερός ο Ουίλτζερ.

Παιχνίδι με μια ομάδα πρωταγωνίστρια ήταν αυτό του Καναδά με την Ιορδανία, με τους Καναδούς να δείχνουν από την αρχή τα... δόντια τους και να μην αφήνουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους του. Ήδη στο 5:45'' της πρώτης περιόδου η διαφορά είχε φτάσει στους 10 πόντους, όντας 12-2, με σκορ που έγινε με καλάθι του Κεμ Μπιρτς, ενώ ενδεικτικό της εικόνας του αγών είναι ότι μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν στο 31-13, με το μεγάλο τρίποντο του Τζόσεφ, από το κέντρο του γηπέδου στην εκπνοή του χρόνου.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ δεν άλλαξαν πολλά, οι Καναδοί συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και σε δύο λεπτά, η διαφορά είχε φτάσει τους 20 πόντους, με το σκορ να είναι 40-20. Το παιχνίδι είχε την ίδια μορφή και το μοναδικό που έδινε ξεχωριστό ενδιαφέρον ήταν οι όμορφες φάσεις που έβγαζαν οι Καναδοί. Το ημίχρονο τελείωσε με την διαφορά στους 18 πόντους και σκορ 63-35.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Καναδά να αυξάνει κι άλλο την διαφορά, που και πάλι μέσα σε δύο λεπτά την είχε ανεβάσει κι άλλο και με τρίποντο του Ουίλτζερ γράφτηκε το 71-37.  Οι Καναδοί δεν χαρίστηκαν στους Ιορδανούς, εκείνοι φάνταζαν ανήμποροι να αντιδράσουν και κάπως έτσι η τρίτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες στο 99-50 και τον Ουίλτζερ να κάνει... όργια στο παρκέ.

Οι φωνές στον πάγκο της Ιορδανίας πριν την τελευταία περίοδο προσπάθησαν να ξυπνήσουν τους παίκτες, αλλά ήταν αργά για να αλλάξει κάτι. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία, η διαφορά ήταν τεράστια και το παιχνίδι έληξε με σκορ 126-71.