Κέρδισε η Ισπανία και έστειλε σπίτι της την Ιταλία

Σε ένα κακό ποιοτικά ματς, η Ισπανία εκμεταλλεύτηκε την άσχημη βραδιά του Μπελινέλι (3/16 σουτ), και με τη νίκη της (67-60) πέρασε από τώρα στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, στέλνοντας... σπίτι της την Ιταλία!

Οι Ιταλοί μπήκαν εξαιρετικά στο ματς και με τον Γκαλινάρι, έγραψαν το 5 -13 στο 4'. Οι Ισπανοί έψαχναν τα πατήματα τους στην επίθεση στα πρώτα λεπτά. Η ομαδα του Σκαριόλο συνήλθε γρήγορα και μείωσε σε 12-15 με το κάρφωμα του Ερνανγκόμεθ. Ο Γιουλ βοήθησε πολύ την Ισπανία να επιστρέψει και μάλιστα με 4 σερί πόντους του, η ομάδα του έκανε το 18-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Ντατόμε με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του(20-23). Ο Ρίμπας με τρίποντο, έδωσε προβάδισμα 4 πόντων (28-24) στη «ρόχα» στο 15'. Οι βολές με 4 σερί βολές του Γκαλινάρι μπήκαν ξανά σε θέση οδηγού (28-29, 18'). Ο παίκτης των Θάντερ με ωραίο fadeaway έγραψε το 30-31 που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου (30-31). Oι Ιταλοί είχαν 2/9 τρίποντα και οι Ισπανοί μέτρησαν 4/14.

Οι Ισπανοί είδαν τον Χουάντσο Ερναγκόμεθ να έχει κέφια στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 37-33 στο 22'. Ο Γκαλινάρι έκανε το 46-42 στο 27', με τον Ντελά Βάλε να σκοράρει στον αιφνιδιασμό για το 46-44, αναγκάζοντας τον Σκαριόλο να πάρει timeout. Η ομάδα του Σακέτι έγραψε με τον Μπρουκς το 50-48 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Μετά από ώρα οι Ιταλοί πέρασαν μπροστά με τον Τζεντίλε να βάζει 1/2 βολές για το 50-51. Ο Γκαλινάρι με τρίποντο έκανε το 52-56, 4 λεπτά για τη λήξη. Με σερί 6-0, η ρόχα πέρασε μπροστά για το 58-56 με τον Ρούμπιο στο 38'. Ο Μπελινέλι συνέχισε να είναι άστοχος, οι Ρούμπιο και Φερναντεθ ευστόχησαν σε κρίσιμες βολές και έτσι η Ιταλία αποκλείστηκε. Οι Ισπανοί πέρασαν από τώρα στους «8».