Γερμανία - Ιορδανία 96-62: Κρεσέντο για «πολυβόλα»

Η απογοητευμένη από τον αποκλεισμό Γερμανία νίκησε με 96-62 την Ιορδανία παίζοντας πολύ καλό μπασκέτ (16/31τρ και 29 ασίστ).

Η Γερμανία έκανε το αυτονόητο, νίκησε την Ιορδανία με 96-62 και θα συνεχίσει για τις θέσεις 17-32 βρισκόμενη σε κάπως πιο πλεονεκτική θέση κουβαλώντας μία νίκη στην επόμενη φάση.

Τα «πάντσερ» φρόντισαν να κρύψουν την απογοήτευσή τους από τον αποκλεισμό και μπήκαν στο ματς κόντρα στην Ιορδανία χωρίς να της αφήσουν περιθώρια. Ο Κλέμπερ δεν είχε αντίπαλο και με 11 πόντους στην πρώτη περίοδο έβαλε από νωρίς σε θέση ισχύος την ομάδα του (22-12, 8').

Ιμπραίμ και Τάκερ θέλησαν να βάλουν την Ιορδανία στο παιχνίδι και με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα το κατάφεραν (30-26, 13'). Ο Σρέντερ μπήκε στην εξίσωση του σκορ και ήταν αυτός που βοήθησε να ανοίξει και πάλι η διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (48-36, 20').

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γερμανία έδειξε την απαιτούμενη σοβαρότητα και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Ο Ζίπσερ ήταν αυτός που πρωταγωνίστησε στην τρίτη περίοδο και με 8 δικούς του πόντους το σκορ έγινε 64-45, 29').

Στην τελευταία περίοδο η Ιορδανία δυσκολεύτηκε να βρει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι κι έτσι χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα οι Γερμανοί το σκορ έγινε 82-49, 36').

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 48-36, 66-49, 96-62