Ανγκόλα-Φιλιππίνες 84-81: Οι Αφρικανοί πήραν το ντέρμπι κατάταξης (vid)

Μετά από ένα φοβερό ντέρμπι που κρίθηκε στην πρώτη παράταση η Ανγκόλα κατάφερε και έκαμψε την αντίσταση των Φιλιππίνων με τελικό σκορ 84-81 και πήρε το ντέρμπι κατάταξης.

Σε ένα ματς που δεν είχε ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον, αλλά ήταν σημαντικό για την κατάταξη,  Ανγκόλα και Φιλιππίνες βγήκαν στο παρκέ για να παλέψουν για την πρώτη τους νίκη στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με παρόμοιο ρυθμό το παιχνίδι και πήγαιναν κοντά στο σκορ μέχρι η Ανγκόλα να πάρει ένα μικρό προβάδισμα και λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου να πάρει προβάδισμα 4 πόντων και κάνοντας το 21-17.

Με τρίποντο του Μπλάτσε οι Φιλιππίνες απάντησαν και το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 21-20. Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει και να πάρει κεφάλι. Η Ανγκόλα ήταν σταθερή και κατάφερε και πάλι να πάρει διαφορά τεσσάρων πόντων κάνοντας το 28-24, οι Φιλιππίνες μείωσαν, αλλά κάπου εκεί οι Αφρικανοί πήραν το προβάδισμα και στα 3:46'' πριν το τέλος, «έφυγαν» με 9 πόντους κάνοντας το 35-26, με καλάθι του Μορέιρα. Οι Φιλιππίνες δεν εγκατέλειψαν και επέστρεψαν και πάλι με τελικό σκορ ημιχρόνου να είναι το 38-34 και την Ανγκόλα να κρατά το μικρό προβάδισμα της.

Η επιστροφή από το ημίχρονο βρήκε την Ανγκόλα αποφασισμένη να ξεχωρίσει και ο Γιοακίμ είναι εκείνος που πρωτοστάτησε σε αυτό. Η διαφορά έγινε για πρώτη φορά στο παιχνίδι διψήφια και 6 και 3'' πριν το τέλος γράφτηκε το 46-36, μετά από εύστοχο σουτ τριών πόντων. Για ακόμα μια φορά οι Φιλιππίνες είχα απάντηση και άρχισαν σταδιακά και πάλι να μαζεύουν την διαφορά κυρίως με προσπάθειες του Πέρεθ, ρίχνοντας την στους 4 πόντους και κάνοντας το 48-44 στο 3:16'' πριν το τέλος. Με το εντυπωσιακό κάρφωμα με περιστροφή του Πάουλο έγινε το 51-44 και η Ανγκόλα έστω και δύσκολα κρατούσε το προβάδισμα που πήρε, ενώ η ομάδα του κατάφερε και πήγε ξανά την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με τις δύο ομάδες να «κλείνουν» την περίοδο, με σκορ 56-46. Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε όπως τελείωσε η προηγουμένη με την Ανγκόλα να ανεβάζει κι άλλο την διαφορά η οποία ήταν στο 63-54, με 6:47'' να μένουν για το τέλος. Οι Φιλιππίνες όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και αποφάσισαν να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα.

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ματς οι Φιλιππίνες με τρίποντο πέρασαν μπροστά με 65-67, ενώ ανέβασαν και άλλο το προβάδισμα τους φτάνοντας στο 65-69. Τα τελευταία λεπτά ήταν ντέρμπι και με τρίποντο του Μοράις 2:18'' πριν το τέλος έγραψε το 70-70. Το ματς είχε γίνει ντέρμπι. Ο παίκτης της Ανγκόλας ήταν αποφασισμένος να τελειώσει το ματς για την ομάδα του και με καλάθι και φάουλ έκανε το 73-70, 52 δευτερόλεπτα να μένουν στο ρολόι για το τέλος. Άμεση ήταν η απάντηση του Αγκιλάρ που με τρίποντο έφερε το ματς και πάλι στα ίσια, με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε ένα ντέρμπι για γερά νεύρα. Στην τελευταία φάση οι Φιλιππινέζοι δεν κατάφεραν να βρουν καλό σουτ και κάπως έτσι το ματς πήγε στην παράταση, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στο έξτρα πεντάλεππτο.

Οι Ασιάτες συνέχισαν από εκεί που έμειναν και έβαλαν και το πρώτο καλάθι της παράτασης κάνοντας το 75-73, η Ανγκόλα όμως και πάλι ήταν εκεί, επέστρεψε και πήρε προβάδισμα με 82-78 ένα σχεδόν λεπτό πριν το τέλος της παράτασης. Το χαμένο τρίποντο του Πέρεθ ήταν εκείνο που ουσιαστικά έβαλε τέλος στην αγωνία του παιχνιδιού και η Ανγκόλα αγκάλιασε για τα καλά την νίκη . Ο Μοράις πήγε στις βολές, ευστόχησε σε μία, ο Ραβένα βρήκε σουτ με το οποίο θα μπορούσε να στείλει το ματς σε δεύτερη παράταση, αλλά αστόχησε με το τελικό σκορ του αγώνα να είναι 84-81.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 17-14, 18-12, 17-27, παρ. 11-8