«Αυτοκτόνησε» η Εθνική Ελλάδας κόντρα στη Βραζιλία

Η Εθνική ομάδα προηγήθηκε με 17 πόντους (23-40, 17:55) όμως έχασε από τη Βραζιλία με σκορ 79-78 και πλέον θα παίξει την πρόκριση της στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου κόντρα στη Νέα Ζηλανδία (5/9, 15:00).

Η Εθνική καλείται πλέον να αντιμετωπίσει την πρώτη κρίση στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, από τη στιγμή που η Βραζιλία ολοκλήρωσε το comeback στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε το 2/2 στον ΣΤ' όμιλο και προκρίθηκε στην επόμενη φάση, υποχρεώνοντας την Ελλάδα να διεκδικήσει τη συμμετοχή στους «16» στον «τελικό» με τους Νεοζηλανδούς! Έστω κι έτσι, η Ελλάδα είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση αφού ο Σλούκας κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο από το κέντρο όμως αστόχησε στην τελευταία βολή. Η Εθνική  ομάδα έκανε εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο με κορυφαίους τους Πρίντεζη και Καλάθη όμως η αστοχία σε εύκολες προσπάθειες κι ελεύθερα σουτ, ο εκνευρισμός, οι λάθος επιλογές και ο ασταμάτητος Βαρεζάο κλείδωσαν τη νίκη της Βραζιλίας.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-40, 56-53, 79-78.

Παρακολουθήστε την εξέλιξη του αγώνα Βραζιλία-Ελλάδα:

5': 4-7 για την Ελλάδα που ξεκινά σχετικά καλά το παιχνίδι

Πρώτο δεκάλεπτο: 15-19 μπροστά η Ελλάδα

15':23-33 ανοίγει η διαφορά

Ημίχρονο: 30-40 Πολύ καλή η Ελλάδα στο δεύτερο δεκάλεπτο, κρατά στο +10 τη διαφορά

25': Το +10 μειώθηκε στο +1 για την Εθνική 44-45. 14 πόντους πέτυχε η Βραζιλιά, 5 η Εθνική Ελλάδας. Τάσεις αυτοκτονίας από την Ελλάδα που πέτυχε μόλις 13 πόντους στους 3ο δεκάλεπτο. 26 από τους Βραζιλιάνους.

Τρίτο δεκάλεπτο: 56-53

35': Στο +5 η διαφορά για την Βραζιλιά με 67-62.

Τέταρτο δεκάλεπτο: 79-78 και ήττα για την Εθνική Ελλάδας από την Βραζιλιά.