Αγριεμένοι οι "μπούμερς"

Ο Μάθιου Ντελαβεντόβα πέτυχε 24 πόντους με 6 τρίποντα και η Αυστραλία άρχισε με νίκη επί του Καναδά (108-92) την πορεία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η Αυστραλία έδειξε από την πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας ότι και ταλέντο έχει και πληρότητα. Οι "μπούμερς" είδαν μία διαφορά 17 πόντων να κάνει φτερά μέσα σε τέσσερα λεπτά, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με έξι, αλλά στο τέλος νίκησαν τον Καναδά με το εμφατικό 108-92, μπαίνοντας με το δεξί στον 8ο όμιλο, το "γκρουπ του θανάτου" της διοργάνωσης.

Έξι παίκτες σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Αντρέι Λεμάνις, με πρώτο και καλύτερο τον Μάθιου Ντελαβεντόβα, που πέτυχε 24 με 6/10 τρίποντα. Οι Γκούλντινγκ (16), Μιλς (15), Ινγκλς (13), Μπόγκουτ (12) και Μπέινς (10) ήταν οι άλλοι πέντε για την Αυστραλία, η οποία τελείωσε το ματς με 28/40 δίποντα, 11/27 τρίποντα και συνολικό ποσοστό ευστοχίας 58%.

Ο Κεμ Μπιρτς (18 πόντοι), ο Κόρι Τζόζεφ (16 πόντοι) και ο Κέβιν Πάνγκος (14 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι από τον Καναδά, ο οποίος πάλεψε, αλλά ξέμεινε από δυνάμεις στην τέταρτη περίοδο, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 21 πόντους διαφορά.

Οι Αυστραλοί έδειξαν με το καλημέρα τις άγριες διαθέσεις τους στην Κίνα. Η ομάδα του Αντρέι Λεμάνις κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια (έβαλε 50 πόντους μέσα από την ρακέτα), πήρε από νωρίς τα ηνία στο ματς, έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα εννέα πόντων (20-29) και το διεύρυνε στην δεύτερη μέχρι το +17 (35-52) λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Κάπου εκεί πάντως οι Καναδοί έμοιαζαν να γυρίζουν τον διακόπτη. Η ομάδα του Νικ Νερς έβαλε τους τελευταίους πέντε πόντους του ημιχρόνου, άρχισε το δεύτερο με άλλους 11 και με συνολικό σερί 16-0 ξαναμπήκε στο ματς (51-52 στο 22').

Ο Καναδάς όχι μόνο ξαναμπήκε στο παιχνίδι, αλλά προηγήθηκε κιόλας με 58-55 στο 23', κάνοντας επιμέρους σκορ 23-3 μέσα σε λιγότερο από τέσσερα λεπτά! Ο Καναδάς προηγήθηκε μάλιστα με 65-59 στο 25'. Και στη συνέχεια επήλθε η κατάρρευση. Την ώρα που οι Καναδοί έμοιαζαν να μην έχουν άλλη ενέργεια, οι Αυστραλοί ανέβαζαν την δική τους ένταση στην άμυνα. Τα σουτ άρχισαν να μπαίνουν εύκολα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αρχίσουν την τέταρτη περίοδο με επιμέρους σκορ 2-16 και να προηγηθούν με 79-92 στο 34'. Η διαφορά ανέβηκε μάλιστα μέχρι και τους 21 πόντους στο 39' (85-106).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-29, 40-52, 77-76, 92-108.