Βαριά ήττα για Μπακς στο Σαν Αντόνιο

Μεγάλη ευκαιρία να πιάσουν το Μπρούκλιν στη δεύτερη θέση της Ανατολής έχασαν οι Μπακς που γνώρισαν βαριά ήττα στο Σαν Αντόνιο από τους Σπερς με 146-125. Τα ελάφια έχουν ρεκόρ 43-25 και παραμένουν στην τρίτη θέση της ανατολικής περιφέρειας ενώ οι Σπερς με ρεκόρ 33-35 καταλαμβάνουν την 10η και τελευταία θέση των play-in.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 28 πόντους (11/14 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/7 βολές), 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 29 λεπτά συμμετοχής. Πολύ καλοί ήταν οι Κρις Μίντλετον και Τζρου Χόλιντεϊ με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 3 πόντους (0/1 δίποντο, 3/4 βολές) και 2 κλεψίματα σε 7 λεπτά συμμετοχής.

Σε ότι αφορά στους Σπερς έγιναν η δεύτερη ομάδα στην ιστορία της λίγκας, μετά το Πόρτλαντ το 1983, με έξι παίκτες με τουλάχιστον 19 πόντους σε έναν αγώνα. Πρώτος σκόρερ της ομάδας ήταν ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 23 πόντους, ο Ντεζούντε Μάρεϊ είχε 21 πόντους, από 20 πόντους είχαν οι Κέλντον Τζόνσον και Πάτι Μιλς ενώ από 19 πόντους σημείωσαν  οι Ρούντι Γκέι και Λόνι Γουόκερ.

Τέσσερις αγώνες απομένουν για τους Μπακς στην κανονική περίοδο. Μάτζικ εντός (ξημερώματα 12ης Μαΐου), Πέισερς εκτός (ξημερώματα 14ης Μαΐου), Χιτ εντός (βράδυ 15ης Μαΐου), Μπουλς εκτός (βράδυ 16ης Μαΐου) και στη συνέχεια τα playoffs.