Συνέχισαν με επιτυχίες οι πρωτοπόροι, πρώτη νίκη η ΕΝΑΒ

Με τις τρεις πρωτοπόρους, Παρνασσό, Sabbianco Ανόρθωση και Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο, να συνεχίζουν νικηφόρα και την ΕΝΑΒ να παίρνει την πρώτη της νίκη, συνεχίστηκε η δράση στην 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών στο Χάντμπολ.

Ο Παρνασσός συνεχίζει να διατηρεί το αήττητό του, πετυχαίνοντας το εφτά στα εφτά μετά την εκτός έδρας νίκη επί του ΑΠΟΕΛ με 33-22 (ημίχρονο 17-8). Στους 14 βαθμούς έφθασε η ομάδα του Στροβόλου, την οποία ακολουθεί δύο βαθμούς πιο πίσω η Sabbianco Ανόρθωση που πήρε την έκτη συνεχόμενη νίκη της, κερδίζοντας με 50-19 (ημίχρονο 25-6) κόντρα στον Προοδευτικό.

Στο τρίτο σκαλοπάτι της βαθμολογίας βρίσκεται το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο που έφθασε τους δέκα βαθμούς μετά το διπλό κόντρα στον ΑΟ ΚΝ Αγ. Τριμιθιάς με 31-20 (ημίχρονο 16-9).

Την πρώτη νίκη πρόσθεσε στον απολογισμό της η ΕΝΑΒ που έφθασε τους τρεις βαθμούς, νικώντας εκτός έδρας με 25-24 (ημίχρονο 9-9) τον Μαυρομμάτη Αγ. Παύλου, ο οποίος παραμένει χωρίς βαθμούς.

Στα CyView Λατσιά το ντέρμπι

Στο γυναικείο, τα CyView Λατσιά ήταν οι μεγάλοι νικητές στο ντέρμπι της κορυφής της 3ης αγωνιστικής, επικρατώντας με 36-32 (ημίχρονο 18-14) της Ε.Ν. Αθηένου και έτσι είναι πλέον η μόνη αήττητη ομάδα, υποχρεώνοντας την αντίπαλό της στην πρώτη της ήττα. Στα άλλα δύο παιχνίδια της ημέρας, Cablenet Πανελλήνιος και Κ.Ν.

Αγ. Τριμιθιάς πήραν διπλά, με 28-20 επί του ΑΟ Αραδίππου και 26-21 επί του Μαυρομμάτη Αγ. Παύλου αντίστοιχα.

Β’ κατηγορία

Δυο έμειναν οι αήττητες στη β’ κατηγορία μετά το πέρας της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Ο ΑΟ Αραδίππου έκανε το τρία στα τρία κερδίζοντας με 27-20 τον Χαρ. Πεττεμερίδη, υποχρεώνοντάς τον στις πρώτες απώλειες του στη σεζόν. Τρίτη επιτυχία και για τον Cablenet Πανελλήνιο που πήρε διπλό κόντρα στην Ομόνοια Αγ. Βαρβάρας με 28-23. Διπλό πέτυχε και ο Απόλλων Αγ. Παύλου νικώντας 33-27 τα Cyview Λατσιά, ενώ εντός έδρας νίκη πέτυχε το Handball Club Τσέρι με 26-20 επί του Κ.Ν. Aτρόμητος Αγ. Τριμιθιάς. Τέλος, ισοπαλία 27-27 σημειώθηκε στον αγώνα ανάμεσα στον ΑΟ Ανθούπολης και το ΘΟΪ Αυγόρου.