Τεράστια επιτυχία: Χάλκινος ο Πέτρος Χριστοδουλίδης!

Νέα τεράστια επιτυχία για τον Πέτρο Χριστοδουλίδη και το κυπριακό τζούντο! Ο 18χρονος Κύπριος αθλητής κατέκτησε την Πέμπτη 25 Μαΐου 2023 το χάλκινο μετάλλιο στα -60 κιλά στο Grand Prix της Άνω Αυστρίας, που διεξήχθη στην πόλη Λινζ!

Πρόκειται για ένα από τα σημαντικότερα μετάλλια που κατέκτησε ποτέ Κύπριος αθλητής στο τζούντο, όμως ακόμη πιο κρίσιμο και σημαντικό, είναι πως η 3η θέση στη συγκεκριμένη διοργάνωση ανδρών, που είναι από τα υψηλότερα επιπέδου στον πλανήτη, θα δώσει στον Χριστοδουλίδη 350 βαθμούς για την Ολυμπιακή κατάταξη.

Αυτό σημαίνει ότι ο νεαρός τζουντόκα θα κάνει τεράστιο άλμα στην κατάταξη που οδηγεί στο «Παρίσι 2024», όταν ανακοινωθεί η ανανεωμένη λίστα, την επόμενη εβδομάδα! Ο Χριστοδουλίδης είχε μαζέψει μέχρι στιγμής 165 βαθμούς, και με τους 350 βαθμούς που πήρε στην Αυστρία, αναμένεται να ανέβει από το Νο71, γύρω στο Νο35. Και όλα αυτά, χωρίς να αφαιρεθούν οι δεύτεροι και τρίτοι αθλητές από κάθε χώρα που βρίσκονται ψηλά στην κατάταξη, αφού στην Ολυμπιάδα, η κάθε χώρα δικαιούται έναν αθλητή ανά κατηγορία βάρους. Με έναν αθλητή ανά χώρα, ο Χριστοδουλίδης εισέρχεται στην 30άδα, και εντός των θέσεων πρόκρισης για το Παρίσι.

Για να γίνει αντιληπτή η σημαντικότητα του μεταλλίου που πήρε ο Χριστοδουλίδης, οι 350 βαθμοί για το χάλκινο, είναι οι ίδιοι βαθμοί που δίνει το αντίστοιχο μετάλλιο σε Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών!

Στο δρόμο για το χάλκινο, ο Πέτρος κέρδισε αρχικά στους «64» τον Francisco Mendes από την Πορτογαλία. Ακολούθως, απέκλεισε στους «32» τον Maximilian Standke από τη Γερμανία. Στους «16» έβγαλε νοκ-άουτ τον Sherzod Davlatov από το Καζακστάν. Μετά, στα προημιτελικά επικράτησε του Daniel Leutgeb από την Αυστρία. Στα ημιτελικά, ο Κύπριος δεν τα κατάφερε απέναντι στον εξαιρετικό Ουκρανό Dilshot Khalmatov και στα ρεπεσάζ, κλήθηκε να παίξει για το χάλκινο, με τον Ολλανδό Emiel Jaring, τον οποίο νίκη στην παράταση!

Ο Πέτρος Χριστοδουλίδης διανύει μια εξαιρετική χρονιά, αφού θυμίζουμε ότι πρόσφατα, στις 31 Μαρτίου, στο Grand Slam στην Τουρκία, κέρδισε τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή Λουκούμι Τσκβιμιάνι, ένα από τα μεγαλύτερα ονόματα στον κόσμο στην κατηγορία -60 κιλών.

Στο Grand Prix της Άνω Αυστρίας συμμετείχαν τρεις άλλοι Κύπριοι αθλητές. Ο Γιώργος Μπαλαρτζισβίλι πέτυχε μια σημαντική νίκη, σε ό,τι αφορά τη βαθμολογική συγκομιδή. Στα -66 κιλά, κέρδισε τον David Peritsch από την Αυστρία, πριν ηττηθεί στο β’ γύρο από τον Yermek Amangeldi από το Καζακστάν. Στην ίδια κατηγορία, συμμετείχε και ο Λουκάς Λουκά, που ηττήθηκε στον α’ γύρο από τον Βραζιλιάνο Gabriel Genro Alves.

Στα -52 κιλά γυναικών, η Σοφία Ασβεστά αντιμετώπισε στον α’ γύρο την Djamila Silva από το Πράσινο Ακρωτήρι, χωρίς να καταφέρει να περάσει το εμπόδιο αυτό.