Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Γιώργος Μπαλαρτζισβίλι (pics)

Και άλλο μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό Κύπελλο για τον Γιώργο Μπαλαρτζισβίλι!

Συνεχίζει να μαζεύει πολύτιμους πόντους για την παγκόσμια κατάταξη ο Γιώργος Μπαλαρτζισβίλι, στη μεγάλη προσπάθεια που κάνει για πρόκριση στους 3ους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων, που θα διεξαχθούν μεταξύ 6-18 Οκτωβρίου 2018 στο Μπουένος Άιρες της Αργεντινής.

Ο 16χρονος Κύπριος αθλητής του τζούντο κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο U18 που διεξήχθη στο Κλουζ της Ρουμανίας το διήμερο 5-6 Μαΐου 2018, προσθέτοντας άλλο ένα μετάλλιο στη συλλογή του σε φετινές διοργανώσεις.

Με το νέο μετάλλιο που κατέκτησε, ο Μπαλαρτζισβίλι αναμένεται να σκαρφαλώσει στο Νο5 στην παγκόσμια λίστα πρόκρισης για το «Μπουένος Άιρες 2018» (στη συγκεκριμένη κατάταξη μετράνε μόνο οι αγώνες του 2018) και στο Νο5 του κόσμου στην παγκόσμια κατάταξη U18.

Ο Μπαλαρτζισβίλι έλαβε μέρος στην κατηγορία -60κ στο Κλουζ, μαζί με άλλους 50 αθλητές, σε μια ιδιαίτερα ανταγωνιστική κατηγορία. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι τέσσερις αθλητές που πήραν μετάλλια στα -60κ είναι ταυτόχρονα και οι αθλητές που καταλαμβάνουν τις τέσσερις πρώτες θέσεις στην παγκόσμια λίστα πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων.

Το υψηλό νούμερο συμμετοχής αθλητών στη συγκεκριμένη διοργάνωση οφείλεται στο γεγονός ότι η διαδικασία πρόκρισης για την Αργεντινή φτάνει σιγά-σιγά προς το τέλος της. Ο τελευταίος αγώνας που θα δώσει βαθμούς πρόκρισης θα διεξαχθεί στα τέλη Ιουνίου και πρόκειται για το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 που θα λάβει χώρα στη Βοσνία. Ένα πλασάρισμα στην 8άδα στη συγκεκριμένη διοργάνωση, θα «κλειδώσει» οριστικά την πρόκριση για τον Μπαλαρτζισβίλι στην πρωτεύουσα της Αργεντινής.

Στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο U18 στο Κλουζ, ο Γιώργος Μπαλαρτζισβίλι έφτασε στο χάλκινο μετάλλιο μέσω της διαδικασίας του ρεπεσάζ. Αρχικά, επικράτησε των Στεφάν Πρέλεβιτς από το Μαυροβούνιο και Βλαντ Παλαμάρτσιουτς από τη Ρουμανία με ippon, πριν ηττηθεί από τον Ρουμάνο Αντόνιο Μινιγκότε. Ακολούθως, στο ρεπεσάζ, ο Μπαλαρτζισβίλι έκανε τρεις νίκες με ippon για να πάρει το χάλκινο. Συγκεκριμένα, κέρδισε κατά σειρά τους Μπέντσε Μάθε (Ουγγαρία), Ρόστισλαβ Μπερέζνι (Ουκρανία) και Ντίλαν Φαν ντερ Κολκ (Ολλανδία).