Επιθετικά οι «Reds», με τη ψυχολογία στα ύψη οι «μερέγκες»

Επαναληπτικός αγώνας για τους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ με τη Λίβερπουλ να υποδέχεται στο «Άνφιλντ» τη Ρεάλ Μαδρίτης. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος με τον πρώτο αγώνα (1-3), τότε θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση κι εάν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει την Τσέλσι στα ημιτελικά.

0646: Liverpool FC - Real Madrid 22:00 («Anfield»)

Λίβερπουλ: Δύσκολη νίκη με ανατροπή στις καθυστερήσεις πήρε στο τελευταίο της παιχνίδι πρωταθλήματος η Λίβερπουλ. Οι «χωριάτες» ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, χάρη στο γκολ του Γουότκινς δύο λεπτά πριν από τη συμπλήρωση του 45λέπτου, για να ακολουθήσουν στην επανάληψη τα γκολ των Σαλάχ (57') και Αλεξάντερ-Άρνολντ (91') τα οποία γύρισαν το παιχνίδι σε 2-1. 15η φετινή νίκη για τους «Reds» που τους διατηρεί στο -3 από την είσοδο τους στην τετράδα. Τώρα όμως αυτό που επείγει για τη Λίβερπουλ είναι ο σημαντικός αποψινός επαναληπτικός αγώνας απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, στον οποίο βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, αφού το 3-1 του πρώτου αγώνα δίνει ισχυρό προβάδισμα για πρόκριση στους «μερέγκες». Ωστόσο όμως οι «κόκκινοι» είναι υποχρεωμένοι να το παλέψουν από το ξεκίνημα, επιδιώκοντας ένα γρήγορο γκολ έτσι ώστε να μπορούν να ελπίζουν.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός οι γνωστοί Μάτιπ (στόπερ), Γκόμεζ (στόπερ), Φαν Ντάικ (στόπερ), Χέντερσον (χαφ) και Οριγκί (επιθετικός). Αμφίβολη η συμμετοχή του Τζόουνς (χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φίλιπς, Καμπάκ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ, Τιάγκο, Σαλάχ, Μανέ, Ζότα.

Ρεάλ Μαδρίτης: Ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα η Ρεάλ Μαδρίτης με τη μία νίκη να διαδέχεται την άλλη, φτάνοντας αισίως τις έξι διαδοχικές σε όλες τις διοργανώσεις. Το Σάββατο (10/4) επικράτησε της Μπαρτσελόνα στο Κλάσικο με 2-1 χάρη σε γκολ των Μπενζεμά (13') και Κρόος (28'), τα οποία σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Το μόνο που κατάφεραν οι μπλαουγκράνα ήταν να διαμορφώσουν το τελικό σκορ στην επανάληψη με το γκολ του Μινγκέθα (60'). Έτσι με τη νίκη της αυτή η Ρεάλ προσπέρασε κατά ένα βαθμό την αιώνια αντίπαλο της, ενώ μείωσε και τη διαφορά από την κορυφή και την Ατλέτικο στον πόντο. Λίγες μέρες νωρίτερα κέρδισε εντός με 3-1 τη Λίβερπουλ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ και το μόνο που έχει να κάνει σήμερα είναι να πάει στην Αγγλία για να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός αποστολής έμειναν για ακόμη ένα παιχνίδι οι δύο στα στόπερ Βαράν, Σέρχιο Ράμος, όπως και οι Καρβαχάλ (μπακ) και Αζάρ (εξτρέμ). Νέα απώλεια ο Λούκας Βάθκεθ (μπακ/χαφ), ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά στο ντέρμπι του Σαββάτου με τη Μπαρτσελόνα και θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν. Τέλος, ο Φεντερίκο Βαλβέρδε ταλαιπωρείται από τραυματισμό, αλλά όπως ανέφερε στη χθεσινή του συνέντευξη ο Ζιντάν, εάν χρειαστεί να αγωνιστεί θα είναι έτοιμος.

Πιθανή ενδεκάδα: Κουρτουά, Οντριοθόλα, Νάτσο, Μιλιτάο, Μεντί, Μαρσέλο, Μόντριτς, Κασεμίρο, Κρόος, Μπενζεμά, Βινίσιους.

1 : 0

*Αναγκασμένη να επιτεθεί με στόχο να σκοράρει δύο τουλάχιστον γκολ είναι η Λίβερπουλ μετά το 3-1 του πρώτου αγώνα. Στη Ρεάλ μετά τη μεγάλη νίκη του Σαββάτου η ψυχολογία βρίσκεται στα ύψη και το μόνο που χρειάζεται απόψε να κάνει είναι να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα που πήρε στην Ισπανία και εάν βρει κενούς χώρους να σκοράρει και να σκοτώσει το παιχνίδι. Την στοιχηματική επιλογή Γκολ/Γκολ & 3+ την βρίσκουμε στο 1.77 στη Meridianbet, στην υψηλότερη απόδοση της αγοράς!

RED THURSDAY BONUS: Αυτή την Πέμπτη 14/4 επωφεληθείτε 100% επιπλέον Μπόνους μέχρι €30!