Ξεκάθαρο το σκηνικό στο «Signal Iduna Park»

Επαναληπτικός αγώνας για την προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, εκεί όπου η Ντόρτμουντ υποδέχεται στο «Signal Iduna Park» τη Μάντσεστερ Σίτι. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος με τον πρώτο αγώνα, τότε οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στην ημίωρη παράταση και ακολούθως εφόσον χρειαστεί στη διαδικασία των πέναλτι.

0404: Borussia Dortmund - Manchester City FC 22:00 («Signal Iduna Park»)

Μπορούσια Ντόρτμουντ: Δεχόμενη το γκολ στην τελευταία φάση του πρώτου αγώνα, η Ντόρτμουντ γνώρισε την ήττα από τη Σίτι με 2-1. Παρ' όλα αυτά, λίγα λεπτά νωρίτερα (84') ο Ρόις φρόντισε να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες των «Βεστφαλών» ενόψει του αποψινού εντός έδρας επαναληπτικού. Εάν λοιπόν η Ντόρτμουντ παρουσιάσει ανάλογο πρόσωπο μ' εκείνο στη Βουδαπέστη, τότε μπορεί να ελπίζει στο όνειρο, να βρεθεί δηλαδή στα ημιτελικά αποκλείοντας ένα εκ των φαβορί για την κατάκτηση του φετινού τροπαίου. Πάντως, στον αποψινό κρίσιμο αγώνα η Ντόρτμουντ πάει με την ψυχολογία στα ύψη και σ' αυτό συνέβαλε η Σαββατιάτικη (10/4) εκτός έδρας νίκη (2-3) με ανατροπή επί της Στουτγκάρδης.

Αγωνιστικά νέα: Με ερωτηματικό η αγωνιστική ετοιμότητα των Χούμελς (στόπερ) και Ρόις (μεσοεπιθετικός), με τις πιθανότητες να βρεθούν στο αρχικό σχήμα να είναι με το μέρος τους. Σίγουροι απόντες για το αποψινό ματς είναι οι Ζαγκαντού (κεντρικός αμυντικός), Μουκοκό (επιθετικός), Σάντσο (εξτρέμ), Βίτσελ (χαφ) και Σμέλτσερ (μπακ).

Πιθανή ενδεκάδα: Χιτς, Μορέι, Ακανζί, Χούμελς, Γκερέιρο, Τσαν, Μπέλιγχαμ, Νταχούντ, Ρέινα, Ρόιζ, Χάαλαντ.

Μάντσεστερ Σίτι: Σκούρα τα βρήκε η Σίτι στον πρώτο αγώνα με τη Ντόρτμουντ, αφού χρειάστηκε το γκολ του Φόντεν στις καθυστερήσεις για να πανηγυρίσει τη νίκη με 2-1. Παρά την υπεροχή τους, οι «πολίτες» δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί αλλά έστω κι έτσι πήραν τη νίκη και συνάμα ένα μικρό προβάδισμα για τον αποψινό επαναληπτικό. Θα πρέπει όμως παρουσιαστούν βελτιωμένοι εάν θέλουν να παραμείνει στα χέρια τους η πρόκριση, αφού η Ντόρτμουντ με ένα δαιμονιώδη παίκτη σαν τον Χάαλαντ δεν πρόκειται να συγχωρήσει οποιοδήποτε λάθος. Στο πρωτάθλημα η Σίτι γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 1-2 από τη Λιντς, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να βρίσκουν το δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις, αγωνιζόμενοι για ένα ημίχρονο και με παίκτη λιγότερο. Το Σάββατο (17/4) ακολουθεί ο ημιτελικός κυπέλλου στο «Γουέμπλεϊ» με αντίπαλο την Τσέλσι.

Αγωνιστικά νέα: Στον αγώνα πρωταθλήματος (10/4) με τη Λιντς ο Πεπ Γκουαρδιόλα επέλεξε να ξεκουράσει κάποιους βασικούς παίκτες όμως τώρα όλοι τους είναι ετοιμοπόλεμοι για να ριχθούν στη μάχη. Οι Λαπόρτ (στόπερ) και Αγουέρο (επιθετικός) ταλαιπωρούνται από κάποιες ενοχλήσεις, με τον πρώτο να ανακάμπτει έγκαιρα και να επιστρέφει, ενώ ο δεύτερος κρίνεται ανέτοιμος. Στο όριο καρτών βρίσκονται οι Κανσέλο (μπακ) και Φερναντίνιο (χαφ) και εάν δεχθούν άλλη κίτρινη θα χάσουν το επόμενο πρώτο παιχνίδι για τα ημιτελικά, αν και εφόσον φυσικά περάσει η ομάδα τους.

Πιθανή ενδεκάδα: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Κανσέλο, Ρόντρι, Ντε Μπρόινε, Γκιουντογάν, Φόντεν, Στέρλινγκ, Ζεσούς.

Προϊστορία: Όταν ξανασυναντήθηκαν σε Γερμανικό έδαφος Μπορούσια Ντόρτμουντ και Μάντσεστερ Σίτι, οι «Βεστφαλοί» ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη με σκορ 1-0.

04.12.12

Champions League

Μπορούσια Ντόρτμουντ

Μάντσεστερ Σίτι

1 : 0

*Το σκορ του πρώτου αγώνα αφήνει ανοιχτή της πρόκριση, με τις δύο ομάδες να μην παίρνουν πολλά ρίσκα. Η Ντόρτμουντ θα αρκεστεί να κλείσει όλους τους χώρους στα πρώτα στάδια του αγώνα και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, ενώ η Σίτι θα παραταχθεί για να κάνει το δικό της παιχνίδι με την κυκλοφορία της μπάλας. Την επιλογή 2-3 τέρματα στον αγώνα την βρίσκουμε στο 2.18, σε μια από τις υψηλότερες αποδόσεις της αγοράς.

MOBILE APPLICATION BONUS: Στοιχηματίστε από το κινητό σας και πάρτε έξτρα μπόνους!