Egypt Vs Comoros

6η και τελευταία στροφή στο Africa Cup Of Nations και η πρωτοπόρος Αίγυπτος φιλοξενεί στο Κάιρο τη δεύτερη Κομόρος για την πρωτιά στον όμιλο. Προκρίνονται οι δύο πρώτοι σε κάθε όμιλο.

1564: Egypt - Comoros 19:00 («Cairo International Stadium»)

Αίγυπτος: Η Αίγυπτος προέρχεται από το ισόπαλο 1-1 στο Ναίρόμπι απέναντι στη Κένυα, σ' ένα αγώνα που οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς (2') με το γκολ του Magdi Kafsha. Όμως στο τέλος δεν κατάφεραν να κρατήσουν τη νίκη, αφού οι γηπεδούχοι στο 65' έφεραν το ματς στα ίσα. Δέκα λεπτά αργότερα οι Κενυάτες έμειναν με παίκτη λιγότερο, με τους Αιγύπτιους ωστόσο να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν αυτό το γεγονός και να μένουν στην ισοπαλία. Παρ' όλα αυτά διατηρήθηκαν στη κορυφή του 7ου ομίλου με 9 βαθμούς, ισοβαθμώντας με την επερχόμενη τους αντίπαλο.

Πιθανή ενδεκάδα: El Shenawy, Mostafa Mohamed, Fathi, Hamdi, Hamed, Hany, Hegazy, Magdi Kafsha, Mansour, Salah, Trezeguet.

Κoμόρος: Εκπληκτική πορεία διανύει μέχρι στιγμής η Εθνική του Κομόρος στο Αφρικανικό κύπελλο, που με δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες ισοβαθμεί στους εννέα βαθμούς με την Αίγυπτο και είναι τα δύο φαβορί για πρόκριση στην επόμενη φάση. Στο τελευταίο παιχνίδι που έδωσε, εξήλθε ισόπαλη χωρίς τέρματα στην έδρα της απέναντι στο Τόγκο.

Πιθανή ενδεκάδα: Ahamada, Bakari, Zahary, M'Dahoma, Youssouf, Selemanie, Abdullah, M'Changama, Mattoir, Mogni, El Fardou Ben.

*Πρόταση: Έχοντας ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση, αμφότερες θα ριχτούν στη μάχη για την πρωτιά στον όμιλο. Αναμένεται σφιχτό παιχνίδι, με τις αμυντικές γραμμές να έχουν το πρώτο λόγο. (Under 0.5 ημίχρονο στο 2,80)