Έγινε συνήθεια και για τις δύο...

Νοκ άουτ αγώνας για τα προημιτελικά του FA Cup, με τη Λέστερ να υποδέχεται στο «King Power» τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Σε περίπτωση που οι δύο ομάδες ολοκληρώσουν το 90λεπτο ισόπαλες, τότε θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση και έπειτα η διαδικασία των πέναλτι.

2559: Leicester City FC - Manchester United FC 19:00 («King Power Stadium»)

Λέστερ: Προέρχεται από άνετη επικράτηση με 5-0 στην έδρα της επί της ουραγού Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (39') ο Ιχενάτσο άνοιξε το σκορ για τις «αλεπούδες», ενώ στην επανάληψη ακολούθησαν άλλα τέσσερα (Πέρεζ 64', Ιχενάτσο 69', 78', Αμπάντου 80' αυτ.), τα οποία τους έδωσαν διαστάσεις στη νίκη τους. Έτσι, η Λέστερ ανέβηκε στους 56 βαθμούς και έδωσε συνέχεια στο κυνήγι της δεύτερης θέσης, έχοντας μόλις ένα λιγότερο βαθμό από τη σημερινή της αντίπαλο. Για να βρεθεί μέχρι εδώ η Λέστερ απέκλεισε δύσκολα με 1-0 τη Μπράιτον, με το γκολ της νίκης να έρχεται στις καθυστερήσεις (90+4' Ιχενάτσο).

Αγωνιστικά νέα: Τραυματίες οι Μπαρνς (χαφ), Τζάστιν (δεξιός μπακ), Μάντισον (επιτελικός χαφ), Μόργκαν (σέντερ-μπακ), Ουντέρ, ενώ αμφίβολος ο Πράετ (χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Σμαίχελ, Φοφανά, Έβανς, Σόγιοντσου, Καστάνια, Τίλεμανς, Εντιντί, Ολμπράιτον, Πέρεζ, Βάρντι, Ιχενάτσο.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Δύσκολη νίκη αλλά πολύτιμη πήρε την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Κέρδισε με το στενό 1-0 τη Γουέστ Χαμ, με το γκολ μάλιστα να έρχεται από αντίπαλο (Ντόουσον) στο 53'. Μ' αυτή της τη νίκη λοιπόν η Γιουνάιτεντ έφτασε τις 16 στη σεζόν και διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση με ένα βαθμό περισσότερο από τη Λέστερ. Νίκη με το ίδιο σκορ πήρε και την Πέμπτη (18/3) μέσα στο «Σαν Σίρο», κερδίζοντας τη Μίλαν για τους «16» του Γιουρόπα Λιγκ. Το γκολ που συνδίασε νίκη και πρόκριση στα προημιτελικά για τους «κόκκινους διαβόλους» πέτυχε ο Πογκμπά τρία λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, προερχόμενος από τραυματισμό. Στον προηγούμενο γύρο του FA Cup η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ κέρδισε με 1-0 τη Γουέστ Χαμ, χάρη στο γκολ του Μακτόμινεϊ στο 97', αφού προηγουμένως οι δύο ομάδες είχαν οδηγηθεί στην ημίωρη παράταση για να λύσουν τις διαφορές τους.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Μπαϊγί (σέντερ-μπακ), Καβάνι (επιθετικός), Μαρσιάλ (επιθετικός) και Μάτα (χαφ). Μακροχρόνια απών ο Τζόουνς (σέντερ-μπακ).

Πιθανή ενδεκάδα: Ντε Χέα, Μπισακά, Μαγκουάιαρ, Λίντελοφ, Τέγιες, Μάτιτς, Πογκμπά, Γκρίνγουντ, Φερνάντες, Τζέιμς, Ράσφορντ.

*Ένα δυνατό και αμφίρροπο παιχνίδι αναμένεται να είναι το σημερινό ανάμεσα σε Λέστερ και Γιουνάιτεντ, το οποίο υπολογίζεται να πάει σε χαμηλό τέμπο, δείγμα των τελευταίων αποτελεσμάτων τους. Συγκεκριμένα, η Λέστερ την προηγούμενη αγωνιστική απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, πέτυχε τέσσερα στο δεύτερο ημίχρονο, έναντι ενός στο πρώτο. Πριν απ' αυτό τον αγώνα κέρδισε τη Μπράιτον με ανατροπή (1-2) με τα γκολ της νίκης να έρχονται και τα δύο στο Β' μέρος. Τα ίδια ισχύουν και για τη Γιουνάιτεντ. Πήρε ισάριθμες νίκες με το ίδιο σκορ (1-0) σε πρωτάθλημα (Γουέστ Χαμ) και Γιουρόπα Λιγκ (Μίλαν). Και στις δύο αναμετρήσεις της τα γκολ τα πέτυχε στην επανάληψη. Αυτό το σενάριο πιθανό να το δούμε και στο σημερινό παιχνίδι, το οποίο είναι και για τους δύο σημαντικό, αφού θα υπάρξει ένα εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου. (Over 1,5 γκολ στο Β' μέρος στο 2,00 η ψηλότερη απόδοση της αγοράς στη Meridianbet).

REFER A FRIEND: Προτείνετε ένα φίλο σας και πάρτε μέχρι και €150 μπόνους!