Πιθανό το μερικό ροτέισον στους «πολίτες»

Νοκ άουτ αγώνας για τα προημιτελικά του FA Cup, με την Έβερτον να υποδέχεται στο «Γκούντισον Παρκ» τη Μάντσεστερ Σίτι. Σε περίπτωση 90λεπτης ισοπαλίας, θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

2601: Everton FC - Manchester City FC 19:30 («Goodison Park»)

Έβερτον: Ανέλπιστη ήττα στην έδρα της με 2-1 υπέστη στον Σαββατιάτικο (13/3) αγώνα με τη Μπέρνλι η Έβερτον. Έμεινε πίσω στο σκορ με 0-2 από πολύ νωρίς (13', 24'), με τον Κάλβερτ-Λιούιν (32') να μειώνει σε 1-2 και να βάζει την ομάδα του ξανά μέσα στο παιχνίδι. Στην επανάληψη τίποτα δεν άλλαξε και έτσι τα «ζαχαρωτά» έφυγαν για δεύτερο διαδοχικό ματς χωρίς κέρδος. Έτσι η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι υποχώρησε στην 7η θέση με 46 βαθμούς, δύο λιγότερους από την 5η Γουέστ Χαμ και πέντε από την τέταρτη Τσέλσι. Στον προηγούμενο γύρο του κυπέλλου χρειάστηκε να πάει σε ημίωρη παράταση το ματς με την Τότεναμ, όπου με γκολ του Μπερνάρντ στο 97' η Έβερτον πήρε τη νίκη με 5-4 και εξασφάλισε το εισιτήριο της πρόκρισης, όπου απόψε θα αντιμετωπίσει τη Μάντσεστερ Σίτι σε μονό αγώνα με φόντο τα ημιτελικά.

Αγωνιστικά νέα: Βιρτζίνια, Ντιν, Γκόντφρι, Κιν, Χόλγκεϊτ, Άλαν, Γκόμες, Ντέιβις, Ιγουόμπι, Ριτσάρλισον, Κάλβερτ-Λίουιν.

Πιθανή ενδεκάδα: Ένα ακόμη παιχνίδι θα χάσουν οι Ντελφ (χαφ), Ντουκουρέ (χαφ), Γκμπάμιν (ανασταλτικός χαφ) και Ροντρίγκεζ (επιτελικός χαφ). Νέα απώλεια ο Πίκφορντ (βασικός τερματοφύλακας). Αμφίβολη η συμμετοχή και του δεύτερου τερματοφύλακα Όλσεν. Την εστία θα υπερασπιστεί εκ νέου ο νεαρός τερματοφύλακας Βιρτζίνια.

Μάντσεστερ Σίτι: Το 2/2 έκανε την βδομάδα που μας πέρασε η Μάντσεστερ Σίτι. Αρχικά, το Σάββατο (13/3) κέρδισε με 0-3 (Στόουνς 47', Ζεσούς 56', Αγουέρο 60' πέν.) τη Φούλαμ, ενώ τρεις ημέρες αργότερα επικράτησε με 2-0 (Ντε Μπρούιν 12', Γκουντογκάν 18') εντός της Γκλάντμπαχ για το Τσάμπιονς Λιγκ, παίρνοντας παράλληλα και το εισιτήριο για τα προημιτελικά του θεσμού. Στον προηγούμενο γύρο του κυπέλλου πέρασε από το «Liberty Stadium», κερδίζοντας εύκολα με 1-3 τη Σουόνσι.

Αγωνιστικά νέα: Άδειο το ιατρικό δελτίο στους «πολίτες», με τον Πεπ Γκουαρδιόλα να μπορεί να διαμορφώσει όπως ο ίδιος θέλει το αρχικό του πλάνο. Πολύ πιθανό να γίνει ροτέισον λόγω των πολλών και συνεχόμενων αγώνων.

Πιθανή ενδεκάδα: Στέφεν, Μεντί, Λαπόρτ, Γκαρσία, Στόουνς, Κανσέλο, Ρόντρι, Φερναντίνιο, Τόρες, Φόντεν, Αγουέρο.

*Σε τέτοιου είδους παιχνίδια συνήθως οι τεχνικοί των ομάδων προβαίνουν σε μερικό ροτέισον. Αυτό είναι πολύ πιθανό να υπάρξει και σήμερα, κυρίως στους «πολίτες» για να δοθεί η ευκαιρία σε κάποιους παίκτες που αγωνίζονται συνεχώς να ξεκουραστούν. Έτσι τα «ζαχαρωτά», τα οποία έρχονται πιο ξεκούραστα μπορούν να το εκμεταλλευτούν και να βρουν τουλάχιστον ένα γκολ. Με δεδομένη την πλειονότητα που έχει η Σίτι στο σκοράρισμα, το ματς ενδεχομένως να οδηγηθεί στο γκολ-γκολ. (Στη Meridianbet το αμφίσκορο βρίσκεται στο 1,99 και είναι η ψηλότερη απόδοση που κυκλοφορεί στην αγορά).

€15 WEEKEND BONUS: Επωφεληθείτε €15 μπόνους κάθε Σαββατοκύριακο!