Μάχη με στόχο τα ημιτελικά στο «Borussia-Park»

Στο «Μπορούσια Παρκ» η Γκλάντμπαχ υποδέχεται την Ντόρτμουντ σε νοκ άουτ αγώνα για τα προημιτελικά του DFB Pokal Cup. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί ημίωρη παράταση, κι εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

0965: Borussia Monchengladbach - Borussia Dortmund 21:45 («Borussia-Park»)

Μπορούσια Γκλάντμπαχ: «Έβαλε τα χέρια και έβγαλε τα μάτια της» η Γκλάντμπαχ στον αγώνα του Σαββάτου (27/2) απέναντι στη Λειψία. Ενώ προηγήθηκε με 0-2 από το 19' κι' έχοντας το προβάδισμα των δύο τερμάτων μέχρι το ημίχρονο, η συνέχεια δεν ήταν εξίσου ανάλογη γι' αυτήν, αφού οι «ταύροι» μέσα σε κάτι περισσότερο από ένα ημίωρο (57', 66', 93') κατάφεραν να πετύχουν τρία τέρματα και να γυρίσουν το παιχνίδι. Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα σε πέντε παιχνίδια για τα «πουλάρια», στα οποία δεν έχουν καταφέρει να γευτούν τη χαρά της νίκης. Έτσι υποχώρησαν στην 9η θέση με 33 βαθμούς και στο -4 από την 6η Λεβερκούζεν.

Αγωνιστικά νέα: Νέα απώλεια ο Γιάντσκε (κεντρικός αμυντικός), ενώ εδώ και μεγάλο χρονικό διάστημα απουσιάζουν οι Κιζέρα (χαφ) και Μίζελ (χαφ). Διαθέσιμος μετά από απουσία ενός αγώνα ο Λάινερ (δεξιός μπακ).

Πιθανή ενδεκάδα: Ζίπελ, Γκίντερ, Ζακάρια, Ελφέντι, Λαζάρο, Κράμερ, Μπενσεμπαϊνί, Νόιχαουζ, Στιντλ, Χόφμαν, Πλεά.

Μπορούσια Ντόρτμουντ: Ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα η Ντόρτμουντ που το Σάββατο (27/2) πέτυχε την τρίτη της σερί νίκη κερδίζοντας εύκολα με 3-0 την Αρμίνια Μπίλεφελντ. Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη για τους «βεστφαλούς» (είχε προηγηθεί η εκτός έδρας νίκη με 2-3 επί της Σεβίλλης), η οποία την ανέβασε στην 5η θέση με 39 βαθμούς και μόλις στο -4 από την τέταρτη Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Αγωνιστικά νέα: Χωρίς νεότερα προβλήματα πάει στον αγώνα με τη Γκλάντμπαχ η Ντόρτμουντ. Για ακόμη ένα παιχνίδι βρίσκονται εκτός οι Ακανζί (κεντρικός αμυντικός), Βίτσελ (αμυντικός χαφ) και Σμέλτσερ (αριστερός μπακ). Πιθανότατα επιστρέφει μετά από απουσία ενός παιχνιδιού ο Ντιλέινι (αμυντικός χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Χιτς, Μορέι, Εμρέ Τσαν, Χούμελς, Γκερέιρο, Ντιλέινι, Μπέλιγχαμ, Νταχούντ, Ρόις, Σάντσο, Χάαλαντ.

Προϊστορία: Γκλάντμπαχ και Ντόρτμουντ σε αγώνα για το κύπελλο έχουν αναμετρηθεί ακόμη μία φορά, με τα «πουλάρια» να παίρνουν τη νίκη και συνάμα το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

29.10.03

DFB Pokal

Γκλάντμπαχ

Ντόρτμουντ

2 : 1

*Αμφότερες ομάδες επιθετικές αλλά και ικανές για να μας χαρίσουν ένα παιχνίδι κυπέλλου με τουλάχιστον δύο γρήγορα τέρματα. Αυτό άλλωστε έγινε και στο πιο πρόσφατο μεταξύ τους για την 18η αγωνιστική, όταν στο ημίχρονο οι δύο ομάδες βρίσκονταν στο ισόπαλο 2-2, ενώ στο τέλος οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 4-2. (Over 1,5 Halftime στην ψηλότερη απόδοση της αγοράς, στο 2,15, Meridianbet)

€15 REGISTRATION BONUS: Εγγραφείτε στο Meridianbet.com.cy και λάβετε €15 μπόνους!