Με αμυντικό προσανατολισμό κόντρα στη Λέστερ η ΑΕΚ

Στις 19:55 η ΑΕΚ υποδέχεται στο ΟΑΚΑ τη Λέστερ για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

ΑΕΚ: Με σημαντικό διπλό από τα Γιάννενα επέστρεψε στην Αθήνα την περασμένη Κυριακή (25/10) η ΑΕΚ, κερδίζοντας τον ΠΑΣ με 1-0. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 16' από το σημείο του πέναλτι. Μετά το γκολ του Ιρανού επιθετικού, ο ΠΑΣ σκόραρε δις στο 34' και 51', ωστόσο με τη χρήση του VAR ακυρώθηκαν και τα δύο τέρματα, καθώς οι Παμλίδης και Ελευθεριάδης βρίσκονταν σε αντικανονική θέση. Στην πρεμιέρα για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ την ήττα με 3-0 γνώρισε στη Πορτογαλία από τη Μπράγκα. Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι «κιτρινόμαυροι» είχαν καλή παρουσία, απειλώντας την εστία του Ματέους, όμως τόσο ο Λιβάγια όσο και ο Ολιβέιρα ήταν εξίσου άστοχοι. Η Πορτογαλική ομάδα ευτύχισε να προηγηθεί στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα με το γκολ του Γκαλένο στο 44' και να πάει με το υπέρ της προβάδισμα στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη η εμφάνιση της ΑΕΚ ήταν τραγική και με άλλα δύο γκολ από Παουλίνιο στο 78' και Χόρτα δέκα λεπτά αργότερα η Μπράγκα πήρε τη νίκη με 3-0. Από τον αποψινό αγώνα ο τραυματισμός του Τσιγκρίνσκι φέρνει ένα πιο αμυντικογενές σχήμα. Ο Μάσιμο Καρέρα λόγω και της απουσίας του Ουκρανού αμυντικού ενδέχεται να επαναφέρει στο αρχικό σχήμα τους Ινσούα και Μπακάκη, θέλοντας να μην αφήσει τους επιθετικούς των «αλεπούδων» να γίνουν απειλητικοί προς την εστία του Τσιντώτα.

Αγωνιστικά νέα: Απόντες από τον αποψινό αγώνα κόντρα στη Λέστερ είναι οι τραυματίες Σιμόες, Γκαρσία, Αλπάνης και Σιμάνσκι. Νέα απώλεια με πρόβλημα στον οπίσθιο μηριαίο ο βασικός κεντρικός αμυντικός Τσιγκρίνσκι.

Πιθανή ενδεκάδα: Τσιντώτας, Χνιντ, Νεντελτσιάρου, Μπακάκης, Ινσούα, Μάνταλος, Σακόφ, Κρίστισιτς, Βασιλαντωνόπουλος, Λιβάγια, Ανσαριφάρντ.

Λέστερ: Σπουδαία νίκη πέτυχε την περασμένη Κυριακή (25/10) στο «Emirates», κερδίζοντας την Άρσεναλ με 0-1, μετά από 47 ολόκληρα χρόνια. Το γκολ των «αλεπούδων» σημείωσε ο Τζέιμι Βάρντι στο 80' με κεφαλιά ψαράκι, μετά τη σέντρα του Ουντέρ από τα αριστερά. Τρεις ημέρες προηγουμένως δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στη Ζόρια για το Γιουρόπα Λιγκ, επικρατώντας της στο «King Power» με 3-0, χάρη στα γκολ των Μάντισον 29', Μπαρνς 45' και Ιχενάτσο 67'.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Άμαρτι, Εντιντί, Περέιρα και Σογιοντσού.

Πιθανή ενδεκάδα: Σμάιχελ, Φουχς, Έβανς, Φοφανά, Καστάνιε, Μεντί, Πράετ, Μπαρνς, Τίλεμανς, Μάντισον, Βάρντι.

*Δεν έχουν ξανασυναντηθεί ποτέ στην ιστορία τους οι δύο ομάδες.

Money Plus Bonus: Γιατί τα χρήματα σας αξίζουν περισσότερο!