Με... περιπέτεια στα προημιτελικά ο Τσιτσιπάς

Ταλαιπώρησε τον εαυτό του ο Στέφανος Τσιτσιπάς, όμως υπέταξε στα δύο σετ τον Σάσα Ζβέρεφ και πέρασε στα προημιτελικά του Μόντε Κάρλο για τέταρτη σερί χρονιά!

Ενώ όλα έδειχναν ότι θα... έκανε πλάκα στον 26χρονο Γερμανό (Νο.5) στο δεύτερο σετ, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας είχε μια απίστευτη πτώση και χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να επικρατήσει τελικά με 7-5, 7-6(3) σε 2 ώρες και 6 λεπτά.

Η ουσία είναι ότι συνεχίζει την πορεία προς τον τρίτο τίτλο του στο Μόντε Κάρλο και ο επόμενος αντίπαλός του είναι ο Ρώσος Καρέν Χατσάνοφ, κόντρα στον οποίο έχει επτά νίκες σε οκτώ αγώνες!

Ήταν πραγματικά ένα... τρελό παιχνίδι, με τον Στεφ να είναι φανταστικός από το φινάλε του πρώτου σετ και να προηγείται με 5-0 στο δεύτερο. Είχε και δύο ευκαιρίες να κλείσει το ματς στο σερβίς του Ζβέρεφ, αλλά ο Νο.5 τενίστας στον κόσμο έμεινε όρθιος και έπαιξε τα... ρέστα του στη συνέχεια.

Ο Τσιτσιπάς άρχισε να παίζει παθητικά, έχασε το πρώτο σερβίς του και εκεί που ήταν έτοιμος να φτάσει πανηγυρικά στα προημιτελικά, έχασε πέντε γκέιμ στη σειρά και το μομέντουμ πέρασε στην πλευρά του αντιπάλου του!

Το σετ τελικά κρίθηκε στο τάι μπρέικ και εκεί ο Στεφ... αποκατέστησε την τάξη και πήρε τελικά αυτό που άξιζε! Κρίμα, πάντως, γιατί αν καθάριζε τον αγώνα στις πρώτες ευκαιρίες του, θα μιλούσαμε για μια από τις καλύτερες εμφανίσεις των τελευταίων ετών!

Τα δείγματα στο Μόντε Κάρλο, βέβαια, παραμένουν πολύ θετικά και ο 25χρονος τενίστας έχει κάθε δικαίωμα να ονειρεύεται τον εαυτό του στο βάθρο, όπως είπε και ο ίδιος πριν την έναρξη του τουρνουά. Αν ξεχάσουμε ό,τι έγινε μετά το 5-0, ο Στεφ έχει βρει τον δρόμο του και δείχνει πάρα πολύ άνετος στο χώμα. Θυμίζει, πραγματικά, άλλες εποχές!

Αν διατηρήσει αυτό το επίπεδο, όχι μόνο είναι θέμα χρόνου επιστροφή στο Top 10, αλλά μπορούμε να ελπίζουμε σε κάτι καλό στο Roland Garros, στο μεγάλο χωμάτινο ραντεβού που πλησιάζει (26/5-9/6).

Πηγή: sdna.gr