Πέταξε τις ευκαιρίες της και έμεινε εκτός οκτάδας η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Τζάσμιν Παολίνι και να κλείσει θέση στην προημιτελική φάση του Ντουμπάι (WTA 1000).

H κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια (Νο.11) ηττήθηκε σε 81 λεπτά με 6-2, 6-4 από την 28χρονη Ιταλίδα (Νο.26), που προκρίθηκε για δεύτερη φορά στην καριέρα της σε οκτάδα τουρνουά WTA 1000.

Η Μαρία δεν κατάφερε να προσαρμοστεί στις καιρικές συνθήκες (δυνατός αέρας), αλλά και στο επιθετικό παιχνίδι της αντιπάλου της, με αποτέλεσμα να αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα στο σερβίς της και να υποπέσει σε σωρεία αβίαστων λαθών.

Παρόλα αυτά, είχε ευκαιρίες και στα δύο σετ, όμως δε έπαιξε καλά τους κρίσιμους πόντους και έδωσε δικαιώματα στην Παολίνι, που έμεινε ψύχραιμη μέχρι το τέλος και κυνήγησε τα χτυπήματά της.

Πιο συγκεκριμένα, η Σάκκαρη προηγήθηκε δύο φορές με μπρέικ στο πρώτο σετ (1-0, 3-1), όμως η Παολίνι είχε ισάριθμες απαντήσεις, γύρισε το σκορ σε 4-3 και έβαλε πίεση στη Μαρία, καθώς είχε την τύχη να σερβίρει πρώτη.

Έτσι, η 28χρονη Ελληνίδα βρέθηκε να σερβίρει για να μείνει «ζωντανή» στο 5-4 και μετά το διπλό λάθος στον πρώτο πόντο, έκανε το ίδιο και στο 30-40 υπέρ της Ιταλίδας και το πρώτο σετ πήγε στην αντίπαλό της.

Τα νεύρα της Μαρίας ήταν πλέον ολοφάνερα, ωστόσο κατάφερε να πετύχει μπρέικ στο πρώτο γκέιμ και να προηγηθεί με 0-40 στο 0-2. Αντί, όμως, το σκορ να γίνει 0-3, η Παολίνι μπόρεσε να μείνει όρθια και το μομέντουμ άλλαξε για τα καλά.

Η Σάκκκαρη έκανε απανωτά λάθη (και πέταξε δύο ακόμα ευκαιρίες στο 4-2), η Παολίνι βρήκε winners και το αποτέλεσμα ήταν να πάρει και τα επόμενα πέντε γκέιμ του αγώνα, για να σφραγίσει εντυπωσιακά την πρόκριση. Θα παίξει στη συνέχεια με τη νικήτρια του αγώνα Φρεχ-Ριμπάκινα.

Η Μαρία έχει πλέον τέσσερις ήττες στα πέντε τελευταία της ματς και καλείται τώρα να βρει έναν νέο προπονητή που θα τη βοηθήσει να κάνει ανασύνταξη δυνάμεων και να βρει τον δρόμο της. Έρχονται, άλλωστε, και τα 1000άρια σε Indian Wells και Μαϊάμι...

Το ευχάριστο, πάντως, είναι ότι έχει εξασφαλίσει την επιστροφή της στο Top 10 την προσεχή Δευτέρα (26/2).

Πηγή: sdna.gr