Australian Open: Εγκατέλειψε ο Σανγκ, ξεκούραστα στους «16» ο Αλκαράθ

Μόνο δύο σετ χρειάστηκε να παίξει ο Κάρλος Αλκαράθ για να κλείσει θέση στον τέταρτο γύρο του Australian Open για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Ο Νο.2 τενίστας στον κόσμο είδε τον Κινέζο Τζέρι Σανγκ, Νο.140, να εγκαταλείπει τραυματίας το court στο 6-1, 6-1, 1-0 μετά από μόλις 66 λεπτά αγώνα κι έτσι συνέχισε... απροβλημάτιστα την πορεία του στη Μελβούρνη, όπου κυνηγάει τον τρίτο Grand Slam τίτλο του.

Ο νεαρός Ισπανός, πάντως, δεν θα παίξει στον επόμενο γύρο με τον Τόμι Πολ, όπως όλοι περίμεναν, αλλά με τον Μιομίρ Κετσμάνοβιτς, Νο.60 στην παγκόσμια κατάταξη. Ο 24χρονος Σέρβος έσωσε δύο ματς πόιντ του περσινού ημιφιναλίστ (Νο.14) στο τάι μπρέικ του τέταρτου σετ και πήρε μεγάλη νίκη με 6-4, 3-6, 2-6, 7-6(7), 6-0, κλείνοντας θέση στη φάση των «16» της διοργάνωσης για δεύτερη φορά στην καριέρα του.

Παραμένει στη Μελβούρνη και ο Χούμπερτ Χούρκατς, Νο.9 στον κόσμο, που έχασε το πρώτο σετ από τον Γάλλο Ούγκο Ουμπέρ, όμως καθάρισε τελικά τη νίκη με 3-6, 6-1, 7-6(4), 6-3 και πέρασε στον τέταρτο γύρο για δεύτερη σερί χρονιά.

Εκεί θα βρει τον 21χρονο Γάλλο Αρτούρ Καζό (Νο.122), που απέκλεισε με 6-3, 6-3, 6-1 τον Ολλανδό Τάλον Γκρίκσπορ και προκρίθηκε σε φάση «16» Grand Slam για πρώτη φορά στην καριέρα του. Είναι, μάλιστα, το ντεμπούτο του στη διοργάνωση, όπου μπήκε με wild card.