Ο Τραίκοβιτς θα κυνηγήσει νέο παγκύπριο ρεκόρ στο Όρεγκον

Είναι ο κορυφαίος αθλητής στην Κύπρο, που συνδυάζει άψογα την ταχύτητα και την τεχνική υπερπήδησης των εμποδίων. Δεν είναι τυχαίο το ότι κατάφερε να προκριθεί σε τελικό των 110μ. με εμπόδια, σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις, κάτι πρωτοφανές για Κύπριο αθλητή σε δρομικό αγώνισμα. Αναδείχθηκε 7ος Ολυμπιονίκης, 8ος παγκόσμιος πρωταθλητής, 5ος πρωταθλητής Ευρώπης, 4ος σε Κοινοπολιτειακούς, χρυσός Μεσογειονίκης στον ανοικτό στίβο, ενώ στον κλειστό αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ευρώπης και 8ος παγκοσμιονίκης. Πέτυχε ό,τι ονειρεύεται κάθε αθλητής από τη μικρή μας πατρίδα, να βρίσκεται στους κορυφαίους του κόσμου στο αγώνισμά του και να διεκδικεί με αξιώσεις τη μεγαλύτερη δυνατή διάκριση.

Ο Μίλαν Τράικοβιτς σε λίγες ημέρες θα είναι ο πρώτος Κύπριος αθλητής που θα αγωνιστεί στο 18ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου, το οποίο θα διεξαχθεί από τις 15 έως τις 24 Ιουλίου, στο Γιουτζίν του Όρεγκον, στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής. Η προετοιμασία, όπως κάθε φορά, πολύ σκληρή και απαιτητική, γιατί για να φτάσεις ψηλά χρειάζεται να «βασανίσεις» το σώμα σου και να «κτίσεις» για την απόλυτη ισορροπία την κατάλληλη στιγμή. Να βρεθείς δηλαδή στην κορύφωση ετοιμότητας την ώρα που πρέπει. Το τελευταίο διάστημα, ο αθλητής του Αντώνη Γιαννουλάκη, έτρεχε ολοένα και πιο γρήγορα, κούρσα με την κούρσα. Στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν της Αλγερίας, σημείωσε νέο ρεκόρ αγώνων, κάνοντας την πιο γρήγορη κούρσα της σεζόν στα ημιτελικά, τερματίζοντας σε 13.32. Το χρυσό μετάλλιο το κατέκτησε με 13.34 κι έφυγε απευθείας για τις βορειοδυτικές Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, για να εγκλιματιστεί με τη διαφορά ώρας.

Οι σειρές του πρώτου γύρου στα 110μ. με εμπόδια θα διεξαχθούν στις 11:25 το πρωί της 16ης Ιουλίου (21:25 για εμάς στην Κύπρο), με τον Μίλαν Τράικοβιτς να θέλει να παρουσιαστεί πανέτοιμος για την ιδανική αρχή. Θα είναι η τρίτη συνεχόμενη παρουσία του πρωταθλητή μας σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Το 2017 στο Λονδίνο έφτασε μέχρι τα ημιτελικά, αφού το πολύ καλό 13.32 δεν ήταν αρκετό (11ος), ενώ το 2019 στην Ντόχα χρειάστηκε να τρέξει το εντυπωσιακό 13.29 στα ημιτελικά, για να περάσει στον ιστορικό πρώτο τελικό της καριέρας του. Εκεί ρίσκαρε, φεύγοντας πολύ γρήγορα από τον βατήρα, όμως σκόνταψε στα πρώτα εμπόδια και τερμάτισε στην 8η θέση (έτρεξαν εννέα) με 13.87.