Με σβηστές μηχανές στους "4"

Η Ομόνοια με σβηστές μηχανές προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του κυπέλλου. Οι πράσινοι εξήλθαν ισόπαλοι με τη Δόξα στο Μακάρειο με 1-1 και σε συνδυασμό της νίκης με 4-1 στον πρώτο αγώνα, πήρε το εισιτήριο για τους «4»

Η ομάδα του Μπεργκ ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου. Μπήκε δυνατά, έχασε ευκαιρίες και άνοιξε το σκορ με αμφισβητούμενο γκολ του Κακουλλή. Στο 29ο λεπτό ο Κύπριος επιθετικός πέρασε την μπάλα πάνω από τον Γκρεμσλ με πορεία προς τα δίχτυα, όμως, ο αμυντικός της Δόξας πρόλαβε και έδιωξε. Ωστόσο ο διαιτητής και ο βοηθός, είδαν -λανθασμένα- γκολ και η Ομόνοια πήρε προβάδισμα με 0-1.

Οι πράσινοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και στο 42’ το έργο τους έγινε ακόμα πιο εύκολο, αφού ο Μέσκα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη).

Στο 2ο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μουδιασμένοι και η Δόξα βρήκε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 1-1. Ο Μπραμπίλια στο 51΄ μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έφερε τον αγώνα στα ίσα.

Οι πράσινοι πήγαν να αντιδράσουν και στο 60’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ. Ο Κακουλλής, όμως, σημάδεψε το δοκάρι σε μια φάση τετ α τετ με τον τερματοφύλακα.

Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος οι δυο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά για να πετύχουν το νικητήριο γκολ. Δεν το σημείωσε καμία και το σκορ έληξε 1-1, με την Ομόνοια να πανηγυρίζει την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου.