Ανοιχτοί λογαριασμοί με Κορέια και Ράγιος (video)

Ανόρθωση και Νέα Σαλαμίνα εξήλθαν ισόπαλες 1-1 και άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει του επαναληπτικού σε μια βδομάδα στο Αμμόχωστος.

Ο Κορέια άνοιξε το σκορ με πανέμορφο τρόπο στο 60ο λεπτό και απάντησε ο Ράγιος στο 84’ από το σημείο του πέναλτι.

Η Ανόρθωση δεν είχε καλή παρουσία, αφού… παγιδεύτηκε στην τακτική της Σαλαμίνας, ωστόσο οι δυο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει του επαναληπτικού, με στόχο ένα εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Την… κλείδωσε στο πρώτο ημίχρονο και έχασε μεγάλη ευκαιρία

Άψογη τακτικά η Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο ημίχρονο, κάτι το οποίο δυσκόλεψε την Ανόρθωση που δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Κίσσα. Σε αντίθεση με τους ερυθρόλευκους που βρήκαν 1-2 προϋποθέσεις, ωστόσο δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίκτυα. Σε γενικές γραμμές ήταν ένα πρώτο 45λεπτο με γρήγορο ρυθμό, πολλά λάθη και χωρίς πολλές φάσεις. Η μεγαλύτερη φάση ήρθε στο 45ο λεπτό, με το πλασέ του Τέλφερ, απέναντι από τον Λόρια, να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

Γκολάρα Κορέια και 0-1

Η Ανόρθωση δεν ξεκίνησε καλά ούτε στο δεύτερο ημίχρονο και η Νέα Σαλαμίνα το εκμεταλλεύτηκε. Το 60ο λεπτό ο Κορέια έπιασε ένα φοβερό σουτ από το ύψος της περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Λόρια.

Αντίδραση και χαμένες ευκαιρίες

Μετά το γκολ του Κορέια, η Ανόρθωση αντέδρασε και έχασε 3-4 μεγάλες ευκαιρίες να ισοφαρίσει άμεσα. Ο Βργκοτς σημάδεψε το δοκάρι και ακολούθως η Ανόρθωση έχασε ακόμα τρεις ευκαιρίες.

Ισοφάριση με πέναλτι

Στο 84’ η Ανόρθωση βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα, με τον Ράγιος να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Λαμπότ, Κορέια, Νουρ (65’ Μαριάνοβιτς), Μπαραβίκας, Κωστή, Ροντρίγκεζ, Τέλφερ (93' Σιαθάς), Σίμπσον, Μαουρίσιο (83’ Κίνγκσλει)

Ανόρθωση: Λόρια, Βργκοτς, Π. Αρτυματά (46’ Γκαλίτσιος), Σίλντενφελντ, Σελίν, Κ. Αρτυματά, Ιωάννου, Ανανίτζε(65’ Ράγιος), Χριστοφή, Μανθάτης (46’ Οκριασβίλι), Κατσαράβα