Πέρασε με δεύτερη νίκη ο Απόλλωνας

Αντίπαλο στην προημιτελική φάση του κυπέλλου Coca Cola περιμένει στην αυριανή κλήρωση ο Απόλλωνας. Οι κυανόλευκοι κέρδισαν και στο ΓΣΠ τον ΑΠΟΕΛ, αυτή τη φορά με 2-1 και με συνολικό σκορ 3-1, εξασφάλισαν το εισιτήριο για τους «8». Ο Παπουλής άνοιξε το σκορ στο 25’ και ο Πίττας στο 90+' έγραψε τη νίκη της ομάδας του. Στο 79’ ο Σάβιτς ισοφάρισε προσωρινά για τον ΑΠΟΕΛ που είχε πέναλτι στο 7’, το οποίο αρνήθηκε ο Τιμόθεος Χριστοφή.

Καλύτερος ο ΑΠΟΕΛ, γκολ ο Απόλλωνας

Καλύτερος σε γενικές γραμμές ήταν ο ΑΠΟΕΛ στο 1ο ημίχρονο, ωστόσο ο Απόλλωνας ήταν πιο ουσιαστικός και βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα.

Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν δυνατά, κυκλοφορούσαν την μπάλα και στο 7ο λεπτό είχαν πέναλτι μετά από ανατροπή του Αγκίρε στον Ντε Βινσέντι, όμως, ο Τιμόθεος Χριστοφή αρνήθηκε να δείξει την άσπρη βούλα.

Η ομάδα της Λευκωσίας συνέχισε μέχρι το τέλος να έχει την -ελαφριά- υπεροχή και να προσπαθεί να δημιουργήσει φάσεις, ωστόσο όλες σταματούσαν στην πολύ καλή άμυνα των φιλοξενούμενων.

Η φάση που διατάραξε τις ισορροπίες και έδωσε τεράστιο προβάδισμα στον Απόλλωνα έγινε στο 25’. Ο Γκακμπέ πήρε την μπάλα από τη μεσαία γραμμή, μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή έδωσε με το εξωτερικό και ο Παπουλής με κοντινή προβολή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Ισοφάρισε ο ΑΠΟΕΛ - σωστή διαχείριση και νίκη ο Απόλλωνας

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, αφού με την πάροδο του χρόνου, οι ομάδες έδειχναν να συμβιβάζονται με την εξέλιξη του αγώνα και τη διαφαινόμενη πρόκριση του Απόλλωνα. Οι γαλαζοκίτρινοι απείλησαν στο 76΄με φαλτσαριστό σουτ του Εφραίμ, όμως, ο Μολ έκανε εξαιρετική απόκρουση. Τρία λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 79’ ο Σάβιτς με κοντινή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Στα εναπομείναντα 10+ λεπτά, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να σκοράρουν ακόμη ένα γκολ για να μπουν στο παιχνίδι, όμως, οι κυανόλευκοι δεν παρασύρθηκαν και ούτε επηρεάστηκαν από την ισοφάριση. Διαχειρίστηκαν πολύ καλά το ρυθμό και στο 90+4 με τον Πίττα πήραν τη νίκη με 1-2 και την πρόκριση στην επόμενη φάση.