Ανόρθωση-Άρης 2-3: Έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά πέρασε!

Την πρώτη παρουσία του στα ημιτελικά του κυπέλλου μετά το 2009/10 πανηγυρίζει ο Άρης!

Σ’ ένα παιχνίδι, που φαινόταν να είχε μετατρέψει σε τυπική διαδικασία από το πρώτο μέρος, η «ελαφρά ταξιαρχία» επικράτησε εν τέλει με το στενό 3-2 της Ανόρθωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και συνόδευσε Πάφο, Ομόνοια και Απόλλωνα στην τελική τετράδα του θεσμού.

Η «Κυρία» είχε ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα, δεν ήταν όμως αρκούντως αποτελεσματική και πλήρωσε το τίμημα για τα αμυντικά κενά της.

Η πρώτη απειλή καταγράφηκε στο 10’, όταν ο Καστέλ έκλεψε την μπάλα από τον Μουσούντα και πλάσαρε τον Ζάντρο, ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ.

Στην πρώτη δική του ευκαιρία ο πρωταθλητής άνοιξε το σκορ: μετά από γύρισμα του Μαγιαμπέλα και αδυναμία αποτελεσματικής απομάκρυνσης από τον Μαρμούκ ο Καζού με δεξί πλασέ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Αρμπολέδα (13’).

Κατόπιν εξέτασης από τον VAR για επηρεασμό του οπτικού πεδίου του Κολομβιανού από τον ευρισκόμενο σε θέση οφσάιντ Γκομίς το τέρμα μέτρησε. Ο Ζάντρο εξουδετέρωσε το σουτ του Περέα (16’) και στο 25’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 0-2 με σχεδόν πανομοιότυπο τρόπο: ο Σάβο από αριστερά γύρισε την μπάλα στο ημικύκλιο της περιοχής, όπου ο Μπένγκτσον μ’ ένα υπέροχο φαλτσαριστό και ψηλοκρεμαστό σουτ χρίστηκε σκόρερ.

Ακολούθησαν οι σπουδαίες ευκαιρίες των Μαγιαμπέλα (25’, 29’) και Τεχέρα (32’), πριν ο Άρης φτάσει στο 0-3: ο Γκομίς με κάθετη βρήκε εντός περιοχής τον Σάβο, ο οποίος του γύρισε την μπάλα και ο Σενεγαλέζος με ψύχραιμο πλάσε νίκησε τον Αρμπολέδα (35’)!

Έως την ανάπαυλα η «Κυρία» δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες (37’, 43’ Φερέιρα, 45’ Τεχέρα), δεν κατάφερε όμως να μειώσει. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ζάντρο αρνήθηκε διαδοχικά σε Μπάνζα και Περέα το 1-3 (51’), το οποίο όμως ήλθε στο 57’ από πέναλτι που ο ίδιος έκανε στον Μαρμούκ (σ.σ. καταλογίστηκε μέσω VAR) και αξιοποίησε ο Καστέλ.

Ο νεοεισελθών Μοντνόρ σε τετ α τετ με τον Αρμπολέδα απώλεσε εξαιρετική ευκαιρία για το 1-4 (74’), ο Γκασαμά αμαρκάριστος εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων (79’), ο Σεμέντο στις καθυστερήσεις νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Αρμπολέδα (93') και στο επόμενο λεπτό σε μαρκάρισμα του Ζόκε ο Μπάνζα κέρδισε πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Καστέλ για το 2-3 (95')!

Για την οικοδέσποινα, ωστόσο, δεν υπήρχε πλέον ο χρόνος για να πετύχει τρίτο τέρμα...

ΑΝΟΡΘΩΣΗ - ΑΡΗΣ         2-3 (29.2)
Γήπεδο:
Αντώνης Παπαδόπουλος
Σκόρερ: 57’ πέν., 95’ πέν. Καστέλ / 13’ Καζού, 25’ Μπένγκτσον, 35’ Γκομίς
Διαιτητές: Srdjan Jovanovic (Σέρβος) - Μάριος Καλογήρου, Πέτρος Πέτρου - Κυριάκος Αθανασίου
VAR: Rade Obrenovic (Σλοβένος) / AVAR: Ανδρέας Τεχράνυ
Κίτρινες: Τιουνέ, Μακούν, Μπάνζα / Γιαγκό
ΑΝΟΡΘΩΣΗ (4-2-3-1): Αρμπολέδα - Ουαγκέ, Μαρμούκ, Μακούν, Κορέια - Τιουνέ (46’ Ιωάννου), Τεχέρα - Φερέιρα (74’ Γκασαμά), Περέα (96’ Κάργας), Μπάνζα - Καστέλ.
ΑΡΗΣ (4-4-2): Ζάντρο - Γιαγκό, Μουσούντα, Ουρόσεβιτς, Καζού - Νίκολιτς, Ζόκε - Μαγιαμπέλα (46’ Σεμέντο), Μπένγκτσον (66’ Μοντνόρ) - Σάβο (78’ Μάτισικ), Γκομίς (66’ Κοκόριν).