Απόλλων-ΑΕΚ 2-1: «Τσέκαρε» εισιτήριο για τους «4» με ήρωα τον Μάρκες!

Ο Απόλλωνας κέρδισε την ΑΕΚ με 2-1 σε νοκ άουτ αγώνα στο «AlphaMega Stadium» και πήρε την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Τα γκολ για τους νικητές, πέτυχαν οι Σάντος και Μάρκες. Είχε ανοίξει το σκορ ο για την ΑΕΚ ο Γκάμα.

Καλύτερο ξεκίνημα για την ΑΕΚ, που απείλησε για πρώτη φορά στο 4ο λεπτό όμως ο το σουτ του Τόνγκια βρήκε σε ετοιμότητα τον κίπερ του Απόλλωνα. Συνέχισε να πιέζει η ομάδα της Λάρνακας και στο 8ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Σολ με κεφαλιά έστρωσε την μπάλα στον Γκάμα ο οποίος με σουτ από το σημείο του πέναλτι την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1.

Από το δεκαπεντάλεπτο και μετά, ο Απόλλωνας ισορρόπησε και είχε αυτός το καλό του διάστημα, μέσα στο οποίο κατάφερε να φέρει τον αγώνα στα ίσια στο 22ο λεπτό. Φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΚ, προσπάθησε σε δύο περιπτώσεις ο Εκπολό να σκοράρει όμως η μπάλα σταματούσε στον Πίριτς. Στην εξέλιξη, ήρθε με φόρα ο Σάντος και με δυνατό σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι τον έλεγχο του αγώνα. Στο 29ο λεπτό, μετά από σέντρα στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Μάρκες από κοντά δεν μπόρεσε να συνδεθεί με την μπάλα και να απειλήσει τον Πίριτς. Ένα λεπτό μετά, ο Κρμέντσικ έφυγε σε κόντρα επίθεση, ήταν μόνος αρχικά αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την φάση καθώς βγήκε η άμυνα.

Η απάντηση της ΑΕΚ, ήρθε στο 37ο λεπτό, με σουτ του Τόνγκια. Η μπάλα σε αυτή την φάση πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Απόλλωνα. Δύο λεπτά μετά, ήρθε άλλη μια τελική από τον Απόλλωνα με τον Μάρκες, ο οποίος αφού πλησίασε την αντίπαλη περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ, με τον Πίριτς να μαζεύει δύσκολα την μπάλα.

Ακολούθως, τίποτα δεν ήταν ικανό να αλλάξει το σκορ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Στο 53ο λεπτό ήρθε η πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος με σουτ του Νταρίκουα. Στο 58ο λεπτό ήταν σειρά του Τόμοβιτς να απειλήσει, με το σουτ του να περνά λίγο έξω.

Στο 62ο λεπτό χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Λάρνακας. Ο Κάσας έκανε την κεφαλιά από κοντά όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει. Απόκρουσε αρχικά ο κιπερ του Απόλλωνα και στην συνέχεια έδιωξε ο Νταρίκουα. Στην εξέλιξη της φάσης και μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πήγε στον Μιλίσεβιτες ο οποίος από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να την στείλει στα δίχτυα. Στην φάση αυτή η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι.

Στο 67' της αναμέτρησης, ο Μπακένγκα με δυνατό σουτ πήγε να νικήσει τον Πίριτς όμως ο κίπερ της ΑΕΚ απόκρουσε δύσκολα.

Τελικά, ο Απόλλωνας βρήκε τον τρόπο να σκοράρει και να γυρίσει τον αγώνα στο 79ο λεπτό. Ο Μπακένγκα έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Μάρκες με κοντινή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Στο 90+3 η ΑΕΚ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Σάντος, ο οποίος από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής έστειλε την μπάλα εκτός. Έτσι, το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος και ο Απόλλωνας πέρασε στους 4 του Κυπέλλου.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Σαγκάλ, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Γιούρσεβιτς, Κοστάκε, Φιλιώτης, Μπακένγκα.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Κάσας (Σάντος 81΄), Λέδες, Τόνγκια, Σολ (Λόπες 64'), Φαράζ (Τρισκόφσκι 83'), Μιλίσεβιτες, Γκάμα (Πονς 64'), Ρομπέρζ (Τόμοβιτς 46'), Ντίμερς.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Λόπες, Γκαρθία, Πονς, Καπτούμ, Σάντος, Ντάνι, Ναούμ, Μάμας.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
VAR: Markovic Momcilo