Ολυμπιακός – Πάφος 0-1: Στους «8» από την άσπρη βούλα

Η Πάφος επικράτησε 0-1 του Ολυμπιακού και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Coca-Cola. Την πρόκριση στους γαλάζιους της Πάφου χάρισε ο Βαλακάρι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 43’.

Ο αγώνας ξεκίνησε με σχετικά μέτριο ρυθμό και θέαμα, με την Πάφο να βρίσκεται συνεχώς σε θέση άμυνας και τον Ολυμπιακό να αμύνεται.

Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν τον αγώνα, και κοντά στο ημίωρο της αναμέτρησης ξεκίνησαν να γίνονται πιο απαιτητικοί μπροστά από την εστία του Πέτρου, χωρίς ωστόσο να ευστοχούν στην τελική προσπάθεια.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο σημειώθηκε στο 28’ με τον Βαλακάρι να στέλνει με το κεφάλι τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια μετά από ωραία σέντρα του Ικόκο.

Στην αμέσως επόμενη φάση η Πάφος απείλησε και πάλι με ένα σουτ του Νταλίνια, το οποίο πρόλαβε να διώξει σε κόρνερ ο Γαβριήλ.

Το γκολ που αναζητούσε η Πάφος ήρθε τελικά στο 43’, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Βαλακάρι, μετά από ανατροπή του Ζάιρο στην περιοχή από τον Πέτρου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε σχεδόν πανομοιότυπα με το πρώτο, με αργό ρυθμό και καθόλου φάσεις και την Πάφο να διατηρεί τον έλεγχο, όχι όμως για πολύ καθώς ο Ολυμπιακός στη συνέχεια ανέβασε στροφές και πλησίασε σε 1-2 περιπτώσεις την εστία του Ίβουσιτς. Στο 58’ ο Πάτρικ έκανε το γύρισμα στην περιοχή ψάχνοντας τον Εντού, ο οποίος βρισκόταν ωστόσο υπό την πίεση του Μπότσκαϊ και δεν πρόλαβε να τελειώσει όπως θα ήθελε τη φάση, ενώ στο 60’ το πλασέ του Παυλίδη κόντραρε και πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ίβουσιτς.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά το παιχνίδι άνοιξε, με τον Ολυμπιακό να θέλει να πάρει περισσότερα ρίσκα, αφήνοντας παράλληλα κενά στα μετόπισθεν τα οποία θέλησε με τη σειρά της να εκμεταλλευτεί η Πάφος που βρισκόταν μεν μπροστά στο σκορ, όμως το 0-1 δεν έπαυε να είναι εύθραυστο.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Καρσέδο βρήκαν κάποιες καλές στιγμές απέναντι από την εστία του Πέτρου ο οποίος με κάποιες φοβερές επεμβάσεις κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι.

Εν τέλει η Πάφος κατάφερε να πάρει μια σημαντική μεν, αγχωτική δε, πρόκριση, και πλέον συνεχίζει στους 8 της διοργάνωσης.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης...

1' Έναρξη του αγώνα.

5' Γύρισμα του Ζάιρο μέσα στην περιοχή από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Νταλίνια ο οποίος ήταν ολομόναχος όμως δεν την βρήκε σωστά για να τη σπρώξει στα δίχτυα.

19' Κόρνερ για την Πάφο. Εκτέλεσε ο Πέπε, απομάκρυνε ο Εντού.

22' Ο Βαλακάρι κέρδισε στον χώρο του κέντρου, ανέβηκε περιμένοντας και τον Ζάιρο για στήριγμα, όμως στη συνέχεια υπολόγισε λάθος και έστειλε τη μπάλα έξω.

24' Άστοχο σουτ από τον Βαλακάρι.

28' Σέντρα του Ικόκο από δεξιά ο οποίος βρήκε τον Βαλακάρι μέσα στην περιοχή, αυτός έκανε την κεφαλιά όμως η μπάλα κατάληξε λίγο πάνω από την εστία του Πέτρου.

28' Νέα ευκαιρία για την Πάφο. Ο Ζάιρο κέρδισε, έδωσε για τον Νταλίνια, αυτός έκανε το σουτ όμως ο Γαβριήλ έβαλε την προβολή διώχνοντας σε κόρνερ.

31' Πλάγιο για τον Ολυμπιακό με τον Ντομίνγκες, ο Τριάνα έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή ωστόσο σφυρίχτηκε επιθετικό φάουλ προτού δημιουργηθεί κάποια υποψία φάσης από τους γηπεδούχους.

32' Αδύναμο πλασέ του Νταλίνια, διώχνει με τα πόδια ο Πέτρου και στη συνέχεια μαζεύει.

35' Κόρνερ για την Πάφο, το εκτέλεσε ο Μπότσκαϊ, απομάκρυνε ο Τριάνα.

35' Κίτρινη στον Νταλίνια.

37' Φάουλ για την Πάφο το οποίο εκτέλεσε απευθείας ο Μπότσκαϊ με τη μπάλα να περνάει πάνω από την εστία του Πέτρου.

41' Πέναλτι για την Πάφο! Ο Ζάιρο έφυγε γρήγορα στην επίθεση, ο Πέτρου έπεσε για να τον σταματήσει με αποτέλεσμα ο Αργυρού να δείξει την άσπρη βούλα. Η φάση εξετάστηκε και από το VAR.

43' Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλακάρι ο οποίος δε λάθεψε από τα έντεκα βήματα και άνοιξε το σκορ στο Μακάρειο. 0-1 η Πάφος.

45' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

45+8' Τέλος πρώτου μέρους.

Ετοιμάζει αλλαγές ο Πάμπος Χριστοδούλου ενόψει του δεύτερου μέρους: Μέσα οι Μπάντζι, Χριστοφή και Φραγκέσκου - Σιμάο, Ασημένος και Ιωάννου έξω. Με τους ίδιους 11 θα συνεχίσει η Πάφος.

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

52' Φάουλ για τον Ολυμπιακό, εκτέλεσε ο Πάτρικ στην περιοχή, απομάκρυνε ο Ικόκο. Οι μαυροπράσινοι δεν έχουν καταγράψει κάποια τελική προσπάθεια μέχρι στιγμής στον αγώνα.

55' Σέντρα του Μπότσκαϊ στην περιοχή, έπιασε την κεφαλιά ο Ζάιρο όμως μάζεψε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία ο Πέτρου.

58' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Πάτρικ έκανε το γύρισμα, η μπάλα πέρασε απέναντι εκεί που κινούνταν ο Εντού ο οποίος ωστόσο δεν πρόλαβε να τη στείλει στα δίχτυα.

59' Μεγάλη ευκαιρία και για την Πάφο με τον Πέτρου να λέει όχι και να στέλνει σε κόρνερ μετά από τετ α τετ με τον Νταλίνια.

60' Πλασέ του Παυλίδη, η μπάλα κοντράρει στον Μποτσκάι και περνάει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ίβουσιτς.

62' Τριπλή αλλαγή για την Πάφο: Έξω οι Βαλακάρι, Νταλίνια, Πέπε - Μέσα Μπρούνο, Τάνκοβιτς και Ναμ.

69' Κίτρινη στον Μπάντζι.

71' Σέντρα του Τάνκοβιτς, μαζεύει ο Πέτρου.

73' Προσπάθεια από τον Κανέ, έδιωξε λίγο πριν τη γραμμή ο Γαβριήλ.

74' Ο Ζάιρο θα περάσει αναγκαστικά εκτός, στη θέση του ο Αμπντουσαλάμοβ.

78' Αλλαγή και για τον Ολυμπιακό: Ζεφκή στη θέση του Παυλίδη.

80' Σουτ του Ντράγκομιρ, η μπάλα έξω.

82' Σουτ του Αμπντουσαλάμοβ, λέει «όχι» ο Πέτρου.

83' Τελευταία αλλαγή για την Πάφο: Ταβάρες στη θέση του Ικόκο.

87' Γύρισμα του Εντού στην περιοχή, διώχνει ο Κβίντα.

88' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Έξω ο Λουρέντζο, μέσα ο Μιτίδης.

90' Πέντε λεπτά θα είναι ο έξτρα χρόνος.

90+2' Γέμισμα του Μπάντζι, βγήκε και μάζεψε ο Ίβουσιτς.

90+3' Σουτ από τον Μπρούνο, άλλη μια εκπληκτική απόκρουση από τον Πέτρου.

90+5' Νέα χαμένη ευκαιρία με τον Τάνκοβιτς να στέλνει τη μπάλα έξω.

90+5 Τέλος αγώνα! Πρόκριση για την Πάφο η οποία παίρνει μια δύσκολη νίκη με 0-1 επί του Ολυμπιακού.

Ολυμπιακός: Πέτρου, Παυλίδης (Ζεφκη 78'), Πάτρικ, Ναβάρο, Ιωάννου (Φραγκέσκου 46'), Ασημένος (Μπάντζι 46'), Σιμάο (Χριστοφή 46'), Γαβριήλ, Λόπες, Ντε Μιράντα, Τριάνα.

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Χριστοφόρου, Καϊαφας, Μπάντζι, Ζευκή, Χριστοφή, Μυτίδης, Οικονομίδης, Καρβάλιο, Φραγκέσκου, Ανσού, Μορέιρα.

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Ρους, Κβίντα, Κανέ, Μπότσκαι, Ικόκο (Ταβάρες 83'), Βαλακάρι (Τάνκοβιτς 62'), Ντράγκομιρ, Νταλίνια (Μπρούνο 62'), Πέπε (Ναμ 62'), Ζάιρο (Αμπντουσαλάμοβ 74').

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μεγιούσο, Γκολντάρ, Μπρούνο, Αμπντουσαλάμοβ, Τάνκοβιτς, Μιχαήλ, Ναμ, Τβουμάσι, Ταβάρες.

ΣΚΟΡΕΡ: - Βαλακάρι (43', π.)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπάντζι (69') - Νταλίνια (35')