Νέα Σαλαμίνα – ΕΝΠ 6-0: Επιβλητικό πέρασμα με εξάρα και γερό «ζέσταμα» ενόψει Δόξας!

Πιο εύκολα απ’ ότι ίσως να περίμενε ήρθε η νίκη και η πρόκριση για τη Νέα Σαλαμίνα, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν της ΕΝΠ με 6-0 στο πλαίσιο της Α' φάσης του Κυπέλλου Coca Cola με τέρματα των Κουζμάνοβιτς, Ντουρμισάι, Ντάνκοβιτς, Μιγκελίτο, Κορομά και Σπυριδάκη. Έξι γκολ - έξι διαφορετικοί σκόρερ.

Εικόνα αγώνα:

Στην πρώτη της καλή ευκαιρία στο παιχνίδι η Νέα Σαλαμίνα στο 10ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με καρφωτή κεφαλιά του Κουζμάνοβιτς, με την ΕΝΠ στη συνέχεια να αντιδράει και να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης.

Εκεί που πίεζε η ομάδα του Παραλιμνίου ωστόσο, ήρθε η ανατροπή του Κουτσού στον Κορομά, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν δεύτερο τέρμα έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντουρμισάι στο 35' το οποίο ήρθε κόντρα στην ροή του αγώνα.

Μετά από αυτό το τέρμα η Νέα Σαλαμίνα πήρε πλήρως την πρωτοβουλία των κινήσεων και έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο. Στο 54΄ήρθε το 3-0 με κεφαλιά του Ντάνκοβιτς, με τον Μιγκελίτο με δυνατό συρτό σουτ έξω από την περιοχή να κάνει το 4-0 και τον Κορομά από τα έντεκα βήματα να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων. Στο 82ο λεπτό χρίστηκε και ο Σπυριδάκης σκόρερ στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Σαλαμίνας.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Λέουκο (Νάρσινγκ 62’), Ντάτκοβιτς (Σπυριδάκης 62’), Σελέα, Μ. Χριστοδούλου, Μιγκελίτο, Φερνάντες, Κουζμάνοβιτς (Κονατέ 46’), Ντουρμισάι (Νάρσινγκ 62’), Κορομά, Κατσιαρής

ΕΝΠ: Κουτσού (Ντραγκόκιεβιτς 45’), Δημητρίου (60’ Ντολεζάλ), Δανιήλ, Παπαθανασίου, Μαυρουδής, Σαμπου, Δημοσθένους, Ξιούρος, Αδάμου, Στρατής, Ηλία

Κίτρινες: Κορομά 20’, Σελέα 24’ / Κουτσού 33’