Ήττα με ανατροπή για την Εθνική Ελπίδων

Με ήττα ολοκλήρωσε τις επίσημες υποχρεώσεις της μέσα στο 2023 η Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων.

Στον αποψινό αγώνα ηττήθηκε με 2-1 από την αντίστοιχη ομάδα της Βοσνίας / Ερζεγοβίνης, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε στο σκορ και θα μπορούσε με την αγωνιστική της παρουσία να πάρει μεγαλύτερο προβάδισμα πριν έρθει η ανατροπή.

Ο αγώνας έγινε στο Στάδιο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και αφορούσε τον 8ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-21.

Καλύτερη και πιο ουσιαστική η ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο, άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Γιώργο Οκκά και στο 30ο λεπτό δημιουργήθηκε νέα καλή προϋπόθεση για να σκοράρουμε με τον Σάββα.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας στο 37ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ανδρέου ο Χριστοδούλου έκανε το σουτ για να αποκρούσει σωτήρια ο τερματοφύλακας της φιλοξενούμενης ομάδας. Στην επιστροφή της μπάλας, ο Σάββα έκανε νέο σουτ για να αποκορούσει  αμυντικός της Βοσνίας / Ερζεγοβίνης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η φιλοξενούμενη ομάδα μπήκε με περισσότερες απαιτήσεις και στο 58ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1.

Αντέδρασε η Εθνική μας, πήρε ξανά τον έλεγχο και κυνήγησε το δεύτερο γκολ. Στο 75ο λεπτό χάθηκε μεγάλη ευκαιρία με τον Τίτο Προκοπίου και στο 78ο λεπτό με μια ξαφνική αντεπίθεση η Βοσνία / Ερζεγοβίνη σκόραρε και πήρε προβάδισμα, 2-1.

Οι διεθνείς μας πίεσαν για την ισοφάριση με αποκορύφωμα το δοκάρι του Κούτσακου λίγο πριν από το φινάλε και γενικά με την αποψινή τους παρουσία θα μπορούσαν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα. Είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά όπως δήλωσε και ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Κωνσταντίνος Μακρίδης, όλες οι συγκυρίες των αγώνων (απόψε και πριν) λειτούργησαν εναντίον μας.

Ο σημερινός ήταν ο τέταρτος αγώνας που έδωσε η Εθνική μας στη διοργάνωση και ο τρίτος εντός έδρας μετά την Αυστρία (1-1) και τη Σλοβενία (0-3).

Κύπρος (Κωνσταντίνος Μακρίδης): Κίττος, Κκώστης (66' Δημητρίου), Βενιζέλου (81' Κούτσακος), Χριστοδούλου, Αντωνίου, Οκκάς, Σατσιάς, Φώτη, Ανδρέου (66' Αγγελόπουλος), Βρόντης (66' Προκοπίου), Σάββα.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη του αγώνα

17' ΓΚΟΛ 1-0 για την Κύπρο. Ο Οκκάς με ωραία ενέργεια και σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το προβάδισμα της Εθνικής μας.

37' Ευκαρία για την Κύπρο με τον Σάββα.

41' Σούτ από τον Σάβιτς, αποκρούει ο Κίττος.

45+1 Κεφαλιά του Ρομέροβιτς, έξω η μπάλα.

Τέλος ημιχρόνου.

ΒΙΝΤΕΟ: Η γκολάρα του Οκκά κόντρα στη Βοσνία

46' Σέντρα για το β΄ ημίχρονο

48' Σουτ από τους Bristric και Sosic, αποκρούει και στις δύο προσπάθειες ο Κίττος

59' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζουν οι Βόσνιοι με τον Kulasin

Στο γήπεδο ο Σατσιάς

79' ΓΚΟΛ για τους Βόσνιους 1-2 σκόρερ ο Sabljic

88' Δοκάρι για την Εθνική μας σε σουτ του Κούτσακου

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ! Ήττα για την Εθνική μας με 2-1.

Οι 11άδες των δύο ομάδων:

Κύπρος: Κίττος, Κκωστή, Αντωνίου, Χριστοδούλου, Οκκάς, Σατσιάς, Φώτη, Ανδρέου, Βενιζέλου, Βρόντης, Σάββα

Στον πάγκο: Κυριάκου, Ασημένος, Κουτσάκος, Προκοπίου, Αγγελόπουλος, Γεωργίου, Χρυσοστόμου, Δημητρίου, Κουμπαρή

Βοσνία/Ερζεγοβίνη: Sahinov, Omerovic, Muharemovic, Mujkic, Suta, Sucic, Stajic, Kulasin, Sosic, Cavic, Bristric

Στον πάγκο: Zovko, Racic, Marjanovic, Mesic, Moconja, Ramic, Sakota, Cuic, Sabljic