Η προϊστορία μας με τη Βοσνία / Ερζεγοβίνη

Με τη Βοσνία / Ερζεγοβίνη σε επίπεδο Ελπίδων βρεθήκαμε ξανά αντίπαλοι στη διοργάνωση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2013.

Στον πρώτο αγώνα που έγινε στις 11 Οκτωβρίου 2011 εκτός έδρας η Εθνική μας ηττήθηκε με 5-1. Το γκολ της ομάδας μας πέτυχε στο 56ο λεπτό ο Ανδρέας Πιτταράς.

Η Εθνική μας αγωνίστηκε με τους Κυριάκο Ιωάννου, Λάμπρο Φυλακτού (46' Αιμίλιος Παναγιώτου), Στέλιο Δημητρίου, Ανδρέα Χριστοφίδη, Άγγελο Περικλέους (73' Ονησίφορος Ρουσιάς), Ανδρέα Πιτταρά, Σωτήρη Φοινήρη (46' Γιώργος Οικονομίδης), Μάριο Αντωνιάδη, Αχιλλέα Βασιλείου, Πιέρο Σωτηρίου, Ραφαήλ Γιαγκουδάκη.

Στις 12 Νοεμβρίου 2011 φιλοξενήσαμε τη Βοσνία / Ερζεγοβίνη στο Στάδιο του Εθνικού Άχνας και η Κύπρος επικράτησε με ανατροπή 2-1.

Στο 46ο λεπτό η φιλοξενούμενη ομάδα άνοιξε το σκορ και δέκα λεπτά αργότερα έγινε το 1-1 με τέρμα του Νέστωρα Μυτίδη. Στο 89ο λεπτό η Εθνική μας έφτασε στο νικηφόρο 2-1 με αυτογκόλ του Μπρεκάλο.

Ο τότε Ομοσπονδιακός μας προπονητής Σάββας Παρασκευάς χρησιμοποίησε τους Κυριάκο Ιωάννου, Νικόλα Κίλλα, Στέλιο Δημητρίου, Βαλεντίνο Σιέλη, Άγγελο Περικλέους (64’ Ανδρέας Πιτταράς), Γιώργο Οικονομίδη, Φειδία Παναγιώτου, Μάριο Αντωνιάδη, Πιέρο Σωτηρίου, Ραφαήλ Γιαγκουδάκη (57’ Ανδρέας Αλκιβιάδου), Νέστωρ Μυτίδη (72’ Σωτήρης Φοινήρης)