Κύπρος-Ισπανία 1-3: Θέμα ανωτερότητας... στο μισάωρο «καθάρισε» η «Φούριας Ρόχας»

Ένα μισάωρο ήταν αρκετό για την Ισπανία για να πάρει προβάδισμα τριών γκολ και ως επακόλουθο και τη νίκη, με τους «Ρόχας» στη συνέχεια και πιο συγκεκριμένα στο β’ ημίχρονο να ρίχνουν ρυθμό, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Εθνική μας μειώνοντας σε 3-1 με τέρμα του Πηλέα.

Σκόρερ για τους Ισπανούς οι Γιαμάλ (5’), Γιαθάμπαλ (21’) και Χοσελού (28’).  Αποχαιρέτησε με μηδέν βαθμούς η Εθνική μας τον όμιλο στον οποίο συμμετείχε, με την προσπάθεια των διεθνών μας στο β' ημίχρονο να είναι τουλάχιστον φιλότιμη.

Εικόνα αγώνα:

Μόλις 5 λεπτά χρειάστηκε η Ισπανία πριν ανοίξει το σκορ, με τους αμυντικούς μας να χάνουν τον επερχόμενο Γιαμάλ, ο οποίος πέρασε όποιο βρήκε μπροστά του και με σχετική άνεση άνοιξε το σκορ.

Ο Γιαθάμπαλ στο 21’ στην δεύτερη καλή φάση των Ισπανών έκανε το 2-0 με χλιαρό πλασέ, το οποίο δεν μπόρεσε να σταματήσει ο Μολ, με τον Χοσελού με προβολή στο δεύτερο δοκάρι στο 28’ να αυξάνει τον δείκτη του σκορ σε 3-0, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο οι Ισπανοί έριξαν κάπως τον ρυθμό που διατηρούσαν σε ολόκληρο το πρώτο μέρος και δεν βρήκαν πολλές ευκαιρίες, την ίδια στιγμή που η Εθνική μας κέρδισε κάποια μέτρα και δοκίμασε να βγει μπροστά.

Στο 76΄κατάφερε μάλιστα να μειώσει σε 3-1, με τον Χαραλάμπους να βρίσκει με φοβερή πάσα τον Πηλέα, ο οποίος έφυγε πίσω από την πλάτη της άμυνας και μόνος απέναντι στον Ράγια δεν λάθεψε, διαμορφώνονατς το τελικό σκορ.

Αυτό ήταν και το γκολ της τιμής, το οποίο ήρθε για να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της Εθνικής μας στα προκριματικά του EURO, στα οποία αποχαιρετούμε χωρίς βαθμό.