«Υπήρχε παράβαση, ο ΒΑΡίστας έπρεπε να καλέσει τον διαιτητή»

Ραδιοφωνικές δηλώσεις από τον πρώην διαιτητή, Γιαννάκη Κυπριανίδης, ο οποίος ανέλυσε τις επίμαχες φάσεις της αγωνιστικής.

ΟΘΕΛΛΟΣ-ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ

5’ Πέναλτι για χέρι ζητά ο Οθέλλος. Δεν υπάρχει κάτι.

22’ Δεύτερη κίτρινη στον Σλάβι για κράτημα στον αντίπαλο. Σωστή η απόφαση του διαιτητή. Ήδη του είχε χαριστεί σε μια φάση λίγα λεπτά προηγουμένως.

50’ Πέναλτι για χέρι ζητά ο Οθέλλος. Είναι στο σώμα το χέρι. Δεν προεξέχει και σωστά δεν δόθηκε πέναλτι.

56’ Ακυρώνεται γκολ της Καρμιώτισσας από τον βοηθό διαιτητή και επικυρώνεται από το VAR.

ΟΜΟΝΟΙΑ-ΔΟΞΑ

12’ Σκοράρει η Ομόνοια και έγινε έλεγχος για οφσάιντ. Βάσει τον γραμμών ο παίκτης είναι καλυμμένος.

18’ Σκοράρει η Ομόνοια και έγινε έλεγχος για οφσάιντ μετά από εκτέλεση κόρνερ και μελέ στην περιοχή. Σωστά μέτρησε το γκολ.

38’ Πέναλτι για χέρι του Αλσεούς κερδίζει η Ομόνοια. Το χέρι δεν ήταν τόσο ανοικτό. Εφόσον το σφύριξε ο διαιτητής, μόνο σε σοβαρό λάθος έπρεπε να παρεμβεί το VAR. Ήταν στην κρίση του διαιτητή αυτή η φάση.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ-ΑΕΛ

42’ Πέσιμο στην περιοχή της Ανόρθωσης, ζητά πέναλτι η ΑΕΛ. Δεν ήταν διαφωτιστικά τα relpay για να δούμε αν υπάρχει παράβαση.

63’ Πέναλτι ζητά η ΑΕΛ σε πέσιμο του Μπάστο από μαρκάρισμα του Χρυσοστόμου. Υπάρχει επαφή ψηλά, γόνατο με γόνατο και μετά ο παίκτης της Ανόρθωσης παίζει τη μπάλα. Το κτύπημα το είδαμε όλοι. Ο VARίστας έπρεπε να καλέσει τον διαιτητή και να κρίνει αυτός αν ήταν πέναλτι ή όχι. Για εμένα υπάρχει παράβαση.

65’ Πέναλτι κερδίζει η ΑΕΛ για χέρι του Κορέια. Το VAR κάλεσε τον διαιτητή να ξαναδεί τη φάση και σωστά το πήρε πίσω σωστά. Η μπάλα χτυπάει στον ώμο του Κορέια και όχι στο χέρι. Σωστά αναίρεσε την απόφασή του.

ΠΑΦΟΣ-ΑΕΖ

41’ Πέναλτι για την ΑΕΖ, όμως ο βοηθός διαιτητής έδειξε οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

88’ Κόκκινη κάρτα στον Αντωνίου μετά από παρέμβαση του VAR, για φάουλ στον Μπότσκαϊ. Σωστή απόφαση.

ΑΠΟΛΛΩΝ-ΑΡΗΣ

17’ Σκοράρει ο Άρης, έγινε έλεγχος εάν υπήρχε παράβαση στην αρχή της φάσης.

55’ Ακυρώνεται το γκολ του Απόλλωνα, ο έλεγχος του VAR έδειξε σε θέση οφσάιντ τον Μάρκες. Ήταν για εκατοστά πιο μπροστά ο παίκτης του Απόλλωνα.

66’ Σύρραξη στον αγωνιστικό χώρο. Ο διαιτητής τιμώρησε με κίτρινη κάρτα τους Νταρίκουα και Καζού, αλλά και τους δύο προπονητές (Γίνιγκεν και Ματσίν) όχι γιατί παραφέρθηκαν αλλά γιατί είχαν συμμετοχή αρκετοί από τους πάγκους.

72’ Δεύτερη κίτρινη στον Καζού για φάουλ στον Νταρίκουα.