«Θα μπορούσε να αποβληθεί ο Κοκόριν»

Ραδιοφωνικές δηλώσεις από τον πρώην διαιτητή, Γιαννάκη Κυπριανίδης, ο οποίος ανέλυσε τις επίμαχες φάσεις της αγωνιστικής.

ΟΘΕΛΛΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ

18’ Φάουλ κερδίζει ο Απόλλωνας στα όρια της μεγάλης περιοχής του Οθέλλου. Έγινε έλεγχος από το VAR. Ήταν πράγματι απ΄ έξω.

22’ Δυνατό πάτημα στον Βαλμπουενά, δεν δίνει τίποτα ο διαιτητής. Ήταν φάουλ και κίτρινη.

38’ Σκόραρε ο Απόλλωνας, έγινε έλεγχος για πιθανό χέρι του Βαλμπουενά που ήταν και ο σκόρερ. Δεν φάνηκε από τις προβολές να υπάρχει παράβαση σε καμία περίπτωση.

51’ Πέναλτι για τον Απόλλωνα. Ο Ποπέσκου άνοιξε το χέρι και ήρθε σε επαφή με τον Ποντικό στην κοιλιακή χώρα. Είναι από τις επαφές που επιτρέπονται. Εξετάστηκε από το VAR και πήγε με το διαιτητή. Για εμένα ήταν πολύ εύκολο πέναλτι. Χωρίς να σημαίνει πως ήταν εξ όφθαλμο λάθος.

88’ Τρέχουν δίπλα-δίπλα και διεκδικούν τη μπάλα Καστάνας και Σαγάλ μέσα στην περιοχή του Οθέλλου. Ο Καστάνας ανοίγει το χέρι και έρχεται σε επαφή με το πρόσωπο του αντιπάλου του. Εδώ υπάρχει παράβαση. Αυτό ήταν πιο πέναλτι από αυτό που έδωσε, γιατί υπάρχει και κίνηση με τον αγκώνα.

ΑΕΚ-ΑΡΗΣ

30’ Φάουλ του Κόκοριν στον Ρομπέρζ, σωστά ο διαιτητής δίνει πλεονέκτημα. Όταν τελειώνει η φάση δεν του δείχνει κίτρινη που θα ήταν η δεύτερη. Δέχεται κάρτα ο Μιλίτσεβιτς για διαμαρτυρίες. Το VAR δεν μπορούσε να επέμβει.

34’ Πέναλτι για χέρι ζητά η ΑΕΚ. Ο αμυντικός έπαιξε τη μπάλα πρώτα με το πόδι και μετά κύλησε στο χέρι του η μπάλα. Δεν υπάρχει παράβαση.

52’ Πέναλτι κερδίζει η ΑΕΚ. Ο αμυντικός βρίσκει τον επιθετικό κάτω στο πόδι που ήταν υψωμένο. Σωστή απόφαση. Εκτελέστηκε το πέναλτι και δόθηκε επανάληψη σωστά.

ΑΕΛ-ΔΟΞΑ

26΄ Πέναλτι ζητά η ΑΕΛ. Δεν υπάρχει παράβαση.

41’ Έλεγχος του VAR αν η μπάλα πέρασε τη γραμμή μετά από κεφαλιά του Μακρή και απόκρουση του τερματοφύλακα. Δεν είναι ξεκάθαρο αν πέρασε εξ ολοκλήρου.

ΑΠΟΕΛ-ΑΕΖ

68’ Σκοράρει ο ΑΠΟΕΛ. Έγινε έλεγχος από το VAR αν υπήρχε παράβαση σε ύψωμα του ποδιού στη διεκδίκηση της μπάλας. Σωστά δεν δόθηκε κάτι, ήταν στο σωστό ύψος το πόδι του Ντάλσιο στη φάση.

ΕΘΝΙΚΟΣ-ΑΝΟΡΘΩΣΗ

30’ Ακυρώνεται γκολ του Ηλία γιατί ήταν σε αντικανονική θέση ο Καμπρέρα που συμμετείχε στη φάση. Φάνηκε καθαρά πως ήταν πιο μπροστά.

36’ Πέσιμο του Σπιρόφσκι μετά από μαρκάρισμα του Γκασαμά .Δεν φάνηκε κάτι.

39’ Πέσιμο του Γκασαμά με αμυντικό του Εθνικού. Δεν φάνηκε κάτι.

87′ Ο Καστέλ σπρώχνει σε νεκρό χρόνο. Έπρεπε να πάρει κίτρινη.