«Έπρεπε να αφήσει να εκτελεστεί...»

Ο πρώην διεθνής διαιτητής και αναλυτής επίμαχων φάσεων, Γιαννάκης Κυπριανίδης, μίλησε στον Super Sport FM 104,0 και την εκπομπή «Δώδεκα στα Σπορ», αναλύοντας τις επίμαχες φάσεις της 4ης αγωνιστικής.

Αναλυτικά:

ΑΕΚ – ΟΘΕΛΛΟΣ

38’ Γκολ της ΑΕΚ, ήταν σε θέση οφσάιντ ο Τρισκόφσκι όμως η μπαλιά ήρθε από παίκτη του Οθέλλου. Δεν τιμωρούνται τέτοιες φάσεις ως οφσάιντ.

47’ Ακυρώνεται σωστά το γκολ του Σανγκαρέ γιατί ήταν οφσάιντ.

59’ Ακυρώνεται γκολ του Σανγκαρέ, αλλά σωστά μέτρησε με παρέμβαση του VAR.

ΑΕΛ-ΟΜΟΝΟΙΑ

47’ Ο Σιπριάνο στερεί προφανή ευκαιρία εκτός μεγάλης περιοχής, σωστή η κόκκινη κάρτα.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ-ΑΝΟΡΘΩΣΗ

4’ Χέρι και πέναλτι ζήτησε η Ανόρθωση, φάνηκε πως ήταν σε φυσική θέση το χέρι του παίκτη.

6’ Πέναλτι σε ανατροπή του Καστέλ, ήταν στην κρίση του διαιτητή. Συμφώνησε και ο VARίστας.

86’ Χέρι και πέναλτι ζήτησε η Ανόρθωση. Τυχαία η μπάλα πήγε στο χέρι του αμυντικού που ήταν στο έδαφος και είχε το χέρι για στήριξη,

90’ Ο τερματοφύλακας έκανε έξοδο, έκανε κεφάλι και ο διαιτητής έδωσε φάουλ. Δεν ξέρω τι σφύριξε ο διαιτητής, θεωρώ πως έκανε λάθος.

ΑΡΗΣ-ΠΑΦΟΣ

15’ Χέρι και πέναλτι ζήτησε ο Άρης. Ήταν σε φυσική θέση.

61’ Στην αρχή της φάση του γκολ του Άρη, παίκτης του Άρη που κέρδισε τη μπάλα είχε χέρι αλλά το έβαλε για να προστατευτεί. Ελέγχθηκε εάν υπήρχε πρόθεση να παίξει τη μπάλα με το χέρι. Ο διαιτητής κλήθηκε να κρίνει εάν υπήρχε πρόθεση και γι’ αυτό δεν τιμωρήθηκε. Πιστεύω ήταν σωστή η απόφαση.

90+6’ Ο διαιτητής έδωσε φάουλ για την Πάφο μεταξύ κέντρου και περιοχής του Άρη. Μέχρι να εκτελεστεί το φάουλ, σφύριξε τη λήξη. Έμεναν ακόμη 15 δευτερόλεπτα. Έπρεπε να αφήσει να εκτελεστεί το φάουλ.