Άρης - ΑΕΚ 0-1: Die hard με από μηχανής... Μιλίτσεβιτς στο 90+6'!

Αυτή η ΑΕΚ δεν... πεθαίνει!

Σε ένα πραγματικά απίστευτο παιχνίδι από το 80' μέχρι το φινάλε, κατάφερε να φύγει με το διπλό από το στάδιο «Αλφαμέγα» χάρη σε γκολ του Μιλίτσεβιτς στο 90+6'! Σε ένα παιχνίδι με τρία ακυρωθέν τέρματα, δυο για τους γηπεδούχους και ένα για την ΑΕΚ. Σε ένα παιχνίδι που ο Τρισκόφσκι δεν κατάφερε να νικήσει τον Βανά στο 82'. Σε ένα παιχνίδι που ο Κοκόριν έχασε την ευκαιρία της σεζόν στο 83' προ κενής εστίας.

Η ομάδα του Μπεν Σιμόν λυτρώθηκε και έμεινε στο -1 από τον ΑΠΟΕΛ που κέρδισε νωρίτερα την Κυριακή (14/4) την Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης». Έπαιξε άσχημο παιχνίδι η μοίρα στον Άρη που «χάνεται» στη μάχη της Ευρώπης, όντας πλέον στο -4 από την 3η θέση.

Το ματς:

Με σκληρό φάουλ του Σουμάνσκι πάνω στον Πίριτς άρχισε το παιχνίδι, που του απέφερε και την πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς.

Αφότου πέρασαν τα αναγνωριστικά λεπτά του αγώνα, η πρώτη τελική καταγράφηκε διά ποδός Πονς (9’) με τον Βανά να διώχνει. Τρία λεπτά αργότερα ο Τιουνκού σκόραρε αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Φαράζ που έδωσε την ασίστ.

Με την πάροδο του χρόνου ο Άρης προσπάθησε να γίνει πιο απειλητικός και είχε μια τελική με τον Νίκολιτς αλλά ως εκεί με το α’ ημίχρονο να μην έχει κάτι άλλο αξιόλογο προς αναφορά.

Στο β’ ημίχρονο η ομάδα του Σπιλέφσκι μπήκε πιο δυνατά και σκόραρε στο 46’ με τον Μπένγκτσον, αλλά ακυρώθηκε και αυτό το τέρμα καθώς ο Σάβο ήταν εκτεθειμένος, που άλλαξε τη μπάλα με τον Σουηδό που είχε μόλις περάσει στο παιχνίδι.

Ο χρόνος κυλούσε με τους Σπιλέφσκι και Μπεν Σιμόν να κάνουν τις δικές τους κινήσεις από τον πάγκο και να καταγράφονται κάποιες τελικές, αλλά όχι ουσιαστικές. Μέχρι το 82’ όταν από γύρισμα στην περιοχή του Άρη ο Σάντος έπιασε αέρα και ο Τρισκόφσκι με πλασέ δεν κατάφερε να νικήσει τον Βανά που έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και εξουδετέρωσε την προσπάθειά του.

Δευτερόλεπτα αργότερα ο Κοκόριν έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία. Έφυγε απέναντι στον Πίριτς ο Ρώσος (83') τον οποίο και προσπέρασε και προ κενής εστίας έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

Στο 89’ ο Σάντος έφυγε ταχύτατα στην κόντρα επίθεση και σε φάση δύο εναντίον ενός δεν κατάφερε να βρει τον Γκιούρτσο που περίμενε αφύλακτος στο ύψος της μικρής περιοχής. Στο 90+2' ο Μπράουν σκόραρε αλλά ακυρώθηκε και αυτό το τέρμα γιατί ο Σάβο ήταν οφσάιντ.

Στο 90+6' από εκτέλεση φάουλ ο Μιλίτσεβιτς με σκαστή κεφαλιά νίκησε τον Βανά για το τελικό 0-1, καθώς η προσπάθεια του Μπένγκτσον στο 90+11' πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πίριτς!

Βανά, Γκομίς (64’ Κοκόριν), Μάτισικ (85’ Μουσούντα), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (46’ Μπένγκτσον), Νίκολιτς (46’ Μπράουν), Μπρόρσον, Σόκε, Μοντνόρ, Ουρόσεβιτς, Σουμάνσκι (46’ Σάβο)

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μουσούντα, Μποακί, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Λουκουμπάρ, Σεμέδο

Πίριτς, Τιουνκού (66’ Σάντσες), Λέδες, Τόνγκια, Φαράζ (66’ Σάντος), Λόπες (71’ Ντίμερς), Γκαρσία, Μιλίσεβιτς, Γκάμα (79’ Τρισκόφσκι), Πονς (79’ Γκιούρτσο), Ρομπέρζ

Στον πάγκο: Ερερίν, Τόμοβιτς, Κάσας, Καπτούμ, Ενρίκε, Ναούμ, Μάμας

Άρης – ΑΕΚ 0-1 (στάδιο «Αλφαμέγα»)
Σκόρερ: Μιλίτσεβιτς (90+6’)
Κίτρινες: Σουμάνσκι, Μαγιαμπέλα, Μπρόρσον, Μπένγκτσον (3η), Γιαγκό / Ρομπέρζ