Πάφος-ΑΠΟΕΛ 0-2: Νο1 με συνταγή από… Αρένα!

Και εγένετο τέσσερα στα τέσσερα!

Χάρις σε τέρματα των Κβιλιτάια και Μαρκίνιος ο ΑΠΟΕΛ πέρασε νικηφόρα από το «Στέλιος Κυριακίδης» επικρατώντας 2-0 της Πάφου.

Για τους «γαλάζιους» ήταν η τέταρτη ήττα (δίχως καν να σκοράρουν!) σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη σεζόν με τους «γαλαζοκίτρινους», οι οποίοι υπεράσπισαν την πρωτοκαθεδρία τους στη βαθμολογία και στην κούρσα για τον τίτλο!

Όπως μάλιστα και στην προηγούμενη νίκη τους, στην ΑΕΚ Αρένα, οι παίκτες του Ρικάρντο Σα Πίντο έφτασαν στους τρεις βαθμούς με δύο τέρματα, τα οποία σημειώθηκε σε διάστημα οκτώ λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο.

Με ξεκάθαρο στόχο την αποφυγή λαθών και οποιουδήποτε ρίσκου οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σχεδόν νομοτελειακά σ’ έναν πολύ αργό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε δίχως την παραμικρή ουσιαστική απειλή για τις εστίες των Ίβουσιτς και Μπέλετς αντιστοίχως.

Δύο εκτελέσεις φάουλ από τον Τάνκοβιτς (22’, 38’) και ένα σουτ του Ζαζά (44’) ήταν ό,τι συγκριτικά καλύτερο είχε να προσφέρει το παιχνίδι έως τις καθυστερήσεις. Στο τελευταίο λεπτό τους ο Μπέλετς έκανε λάθος πάσα, ο Ντράγκομιρ έκλεψε, αλλά η πάσα του για τον Κοντρέρας ανακόπηκε και η ευκαιρία χάθηκε (45+3’).

Το ίδιο συνέβη και στο 54’, όταν σε αντεπίθεση ο Τάνκοβιτς βρήκε στη μικρή περιοχή τον Ζαζά, ο οποίος έκανε κοντρόλ, γύρισε, αλλά δεν κατάφερε να βρει την μπάλα για την τελική και ο Μπέλετς απέκρουσε!

Στο επόμενο λεπτό ο Σεμπάκ ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Δημητρίου, κατόπιν εξέτασης της φάσης στο on field review ο Ιταλός διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ψύχραιμα ο Κβιλιτάια (59’) ανοίγοντας το σκορ.

Ο Καρθέδο επιχείρησε να βοηθήσει την ομάδα του με τριπλή αλλαγή στο 65’, όμως δευτερόλεπτα αργότερα αυτή δέχτηκε δεύτερο τέρμα, αυτή τη φορά δια ποδός Μαρκίνιος, ο οποίος σε αντεπίθεση νίκησε με κοντινό πλασέ τον Ίβουσιτς (67’).

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν πως στη φάση που προηγήθηκε της αντεπίθεσης ο Σεμπάκ είχε σπρώξει στα όρια της περιοχής τον Βαλακάρι, όμως κατόπιν εξέτασης της φάσης από τον VAR ο διαιτητής δεν κλήθηκε στο on field review και το δεύτερο τέρμα των φιλοξενούμενων μέτρησε.

Ακολούθως ο ΑΠΟΕΛ δεν αντιμετώπισε πρόβλημα στη διαχείριση του προβαδίσματος αυτού και έφτασε στη δεύτερη συναπτή εκτός έδρας νίκη του στα πλέι οφ.

ΠΑΦΟΣ FC - ΑΠΟΕΛ       0-2 (14.4)
Γήπεδο:
Στέλιος Κυριακίδης
Σκόρερ: 59’ πέν. Κβιλιτάια, 67’ Μαρκίνιος
Διαιτητές: Simone Sozza (Ιταλός) - Παύλος Γεωργίου, Ανδρέας Π. Ανδρέου - Μάριος Αντωνίου
VAR: Μάριος Χριστοφόρου / AVAR: Μάριος Δημητριάδης
Κίτρινες: Δημητρίου / Σεμπάκ, Μαρκίνιος
Θεατές: 5.489 εισιτήρια
ΠΑΦΟΣ (4-2-3-1): Ίβουσιτς - Δημητρίου, Γκολντάρ, Κβίντα, Μιχαήλ (       76’ Μπότσκαϊ) - Κανέ, Ναμ (65’ Πέπε) - Τάνκοβιτς (65’ Βαλακάρι), Ντράγκομιρ (76’ Αμπντουσαλάμοβ), Ζαζά (65’ Φελίπε) - Κοντρέρας.
ΑΠΟΕΛ (4-3-3): Μπέλετς - Σεμπάκ (84’ Σιπριάνο), Πέτροβιτς, Ντβάλι, Σούσιτς - Κοσταντίνοβ - Σαρφό (69’ Βιγιαφάνιες), Ντάλσιο - Ντονγκάλα (46’ Δώνης), Μαρκίνιος (76’ Ζεφτέ) - Κβιλιτάια (84’ Τομανέ).