Καρμιώτισσα-Δόξα 2-1: Μεγάλη ανάσα για τη μία, σχεδόν στην β' η άλλη!

Με την Καρμιώτισσα μεγάλη νικήτρια ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής της β’ φάσης στο β’ γκρουπ, παιχνίδι που ήταν και το πιο ενδιαφέρον βαθμολογικά. Η ομάδα των Πολεμιδιών κέρδισε τη Δόξα 2-1, σ’ ένα παιχνίδι που η ομάδα της Κατωκοπιάς καιγόταν για το τρίποντο. Με τη νίκη αυτή η Καρμιώτισσα έφτασε στο +10 από τη Δόξα που έχει 25 βαθμούς, νίκη που την φέρνει με το ενάμιση πόδι και τη νέα σεζόν στην α’ κατηγορία.

Το παιχνίδι πήρε ρυθμό κυρίως στο β’ ημίχρονο αφού στο α’ μέρος μετά το γκολ της Καρμιώτισσας από τον Αγγελή στο 10ο λεπτό, έφερε το παιχνίδι στη μεριά τους, με τη Δόξα να είναι για ένα 45άλεπτο ακίνδυνη. Χωρίς ρίσκα και χωρίς τρεξίματα σε αντίθεση με την Καρμιώτισσα που κυνήγησε το παιχνίδι.

Στην επανάληψη η Δόξα είχε ένταση, δημιουργικότητα και καλή στα αμυντικά της καθήκοντα, κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Τρούγιτς στο 49’ μέσα από στατική φάση. Το 1-1 έδωσε άλλο αέρα στη Δόξα, ενώ στο β’ ημίχρονο οι τερματοφύλακες Σπόλιαριτς και Αντωνίου ήταν από τους πρωταγωνιστές. Στο 59′ ο διαιτητής Κωνσταντίνος Φελλάς έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Κατσαντώνη. Ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή στο VAR τον έστειλε να επανεξετάσει την φάση και άλλαξε την απόφαση του αφού δεν υπήρξε καμία παράβαση, όπως φάνηκε και από την τηλεοπτική προβολή.

Στο 88′ και δύο λεπτά πριν το 90άλεπτο, η Καρμιώτισσα πέτυχε ένα από τα σπουδαιότερα της γκολ για το 2-1 με τον Τσουκαλά. Ο ποδοσφαιριστής της Καρμιώτισσας μετά από φάση διαρκείας, έφτασε η μπάλα στα πόδια του και με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, με παίκτες και πάγκο να ξεσπούν σε τρελά πανηγύρια.

Καρμιώτισσα: Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Ντούμπια (55' Ψύχας), Νεοφύτου, Τσουκαλάς, Θεοδώρου (90+2' Πάβλοβετς), Γκραντινάρου, Αγγελή, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Ουεσλάτι (78' Παντελή)

Δόξα: Αντωνίου, Τάντι (79' Ναμπί), Τρούγιτς, Τραιτσέφσκι (72' Φοφανά), Βελκόφσκι, Αλσεούς (90' Χ. Κυριάκου), Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Μέσκα (72' Σαντίκ), Πούριτς, Ασάντε (72' Χάνι)

Κίτρινες: Νεοφύτου / Τραιτσέφσκι, Βελκόφσκι

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης