ΑΕΛ-Οθέλλος 3-2: Τον στέλνει πιο νωρίς στην Β' κατηγορία

Η ΑΕΛ επικράτησε του Οθέλλου με 3-2, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Β φάσης του πρωταθλήματος, για Β' γκρουπ. Η ομάδα της Λεμεσού, έφτασε τους 47 βαθμούς ενώ η ομάδα της Αθηαίνου έμεινε στους 23 βαθμούς. Παράλληλα, είναι άλλο ένα βήμα πιο κοντά στη Β' κατηγορία η ομάδα του Σακκά.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα, ήρθε στο 3ο λεπτό. Ο Θεμιστοκλέους έκανε το δυνατό σουτ εντός περιοχής με την μπάλα να περνά έξω. Η ΑΕΛ, συνέχισε να έχει τον έλεγχο του και στο 7ο λεπτό απείλησε ξανά με κοντινή κεφαλιά του Μίντσεφ και τον Παναγιώτου να κάνει δύσκολη απόκρουση.

Τελικά, το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 12ο λεπτό. Ο Παπαφώτης έκανε το δυνατό σουτ εντός περιοχής, η μπάλα χτύπησε στον Γιάνσεν και κατέληξε στα δίχτυα.

Ακολούθησαν δύο σουτ, ένα για κάθε ομάδα. Αρχικά ο Ναρντίνι και στην συνέχεια ο Κα, χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν.

Στο 30ο λεπτό, ήρθε και το δεύτερο γκολ για την ΑΕΛ. Ο Μορέιρα με δυνατό σουτ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παναγιώτου για το 2-0.

Η μεγάλη ευκαιρία για τον Οθέλλο, ήρθε στο 44ο λεπτό με τον Φραντζή να αποκρούει στην γραμμή την μπάλα, μετά από πλασέ του Σανγκαρέ.

Αφού δεν σκόραρε η φιλοξενούμενη ομάδα, το έκανε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ξανά η ΑΕΛ. Η μπάλα έφτασε στον Αντρέου, ο οποίος με πλασέ από κοντά νίκησε τον Παναγιώτου για το 3-0 που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο 51ο και 53ο λεπτό, ο Οθέλλος απείλησε με δύο σουτ του Ναρτίνι. Στο 56' ήταν σειρά της ΑΕΛ να ολοκληρώσει φάση, με μακρινό σουτ από τον Κα. Στην συνέχεια, οι δύο ομάδες έφτιαξαν κάποιες καλές φάσεις, και πάλι με μακρινά σουτ.

Ο Οθέλλος, που είχε καλή παρουσία στην επανάληψη κατάφερε να μειώσει στο 76ο λεπτό με δυνατό σουτ του Χριστοδούλου από το ύψος της περιοχής. Μέχρι το 79ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν άλλες δύο ευκαιρίες χωρίς όμως να πετύχουν δεύτερο γκολ. Ο Ναρτίνι αρχικά με σουτ εντός περιοχής και στην συνέχεια ο ίδιος παίκτης δεν μπόρεσε από κοντά να κάνει προβολή και να δώσει στην μπάλα πορεία προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Η πίεση του Οθέλλου συνεχίστηκε και στο 82' το σκορ έγινε 3-2. Ο Κατσιατής με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή της ΑΕΛ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ανέστη μειώνοντας ακόμη περισσότερο.

Μέχρι το τέλος οι δύο ομάδες είχαν καλές στιγμές όμως δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και η ΑΕΛ έφτασε στην νίκη.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΕΛ: Ανέστης, Φραντζής, Μεντόγιεβιτς, Ανδρέου, Παπαφώτης (69' Χριστοδούλου), Σέρνιτς, Σιλβέστρος (69' Παναγή), Μίντσεφ (80' Μόρσει), Τζάλμα, Θεμιστοκλέους (28' Μορέιρα), Κα (69' Νεοφύτου)

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Μορέιρα, Μόρσει, Μακρής, Κολιάς, Ζαχαρία, Νεοφύτου, Λαουτάρο, Χριστοδούλου, Γενεθλίου, Παναγή.

ΟΘΕΛΛΟΣ: Παναγιώτου, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Χριστοδούλου (87' Κυριάκου), Μπραμπίλια (72' Ιωάννου), Σανγκαρέ (46' Σούτο), Κατσιατής, Ανάγνκ, Πιχ (46' Χατζηπασχάλης), Κορίνους (46' Καστάνας)

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Μαλλουρή, Κυριάκου, Σούτο, Καστάνας, Χατζηπασχάλης, Παυλή, Σλάβικ, Μαϊσουράντζε, Μιτσής, Ιωάννου.

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χριστοδούλου Πολύδωρος
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης