Ομόνοια-Άρης 3-0: Τον καθάρισε με «τριάρα» και τον προσπέρασε!

Η Ομόνοια ήταν καλύτερη από τον Άρη και τον κέρδισε με 3-0 στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Β' φάσης του πρωταθλήματος.

Οι πράσινοι με τη νίκη τους ξεπέρασαν την ομάδα της Λεμεσού και με 62 βαθμούς πάτησαν τριάδα. Από την άλλη, η ομάδα του Σπιλέφσκι έμεινε στους 61 βαθμούς και έπεσε στην 4η θέση.

Σεμέδο, Κακουλλής και Μίλετιτς τα τέρματα για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου.

Το ματς:

Η πρώτη τελική στον αγώνα, ήρθε από τους φιλοξενούμενους όταν η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Φαμπιάνο μετά από σουτ του Μαγιαμπέλα στο 8ο λεπτό. Η Ομόνοια βρήκε την πρώτη δική της καλή στιγμή, στο 15ο λεπτό μετά από σουτ του Σιπριάνο.

Στο 29' της αναμέτρησης, ήρθε και η πρώτη τελική στον στόχο. Ο Μοντνόρ με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Φαμπιάνο σε δύσκολη απόκρουση.

Από το μισάωρο και μετά, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να απειλήσουν χωρίς όμως να φτιάξουν την μεγάλη ευκαιρία. Υπήρχαν και καλές προϋποθέσεις τόσο από την Ομόνοια όσο και από τον Άρη, όμως, γκολ δεν είδαμε.

Στα αρνητικά αλλά αξιοσημείωτα, οι αναγκαστικές αλλαγές που έγιναν στο πρώτο μέρος. Από τον Άρη πέρασε εκτός ο Μαγιαμπέλα και από την Ομόνοια ο Φαμπιάνο.

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό, η Ομόνοια άνοιξε το σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πήγε στον Σεμέδο ο οποίος με κοντινή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα του Άλβες για το 1-0.

Ακολούθησε στο 53ο λεπτό μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεζούς, που δεν απείλησε τον Άλβες.

Ο Άρης, στο 55ο λεπτό έχασε διπλή ευκαιρία. Ο Σαβό έφυγε στην αντεπίθεση, έκανε το πλασέ εντός περιοχής όμως ο Ουζόχο απόκρουσε. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Μπένγκτσον έκανε νέο σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στον Μίλετιτς.

Αφού δεν σκόραρε ο Άρης στην καλή του ευκαιρία, το έκανε στο 64' η Ομόνοια. Ο Χαραλάμπους έβαλε πίεση και κέρδισε την μπάλα εκτός περιοχής του Άρη. Στην συνέχεια ο μέσος της Ομόνοιας έδωσε ασιστ στον Κακουλλή ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 81ο λεπτό, η Ομόνοια βρήκε τον τρόπο και πέτυχε και τρίτο γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σιπριάνο, ο Μίλετιτς βρέθηκε ξεμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας του Άρη και με κεφαλιά έκανε το 3-0.

Μέχρι το τέλος, τίποτα δεν διαφοροποιήθηκε στο τελικό αποτέλεσμα και η Ομόνοια πήρε μια σπουδαία νίκη που της επιτρέπει να ξεπεράσει στην βαθμολογία τον αντίπαλο που είχε να αντιμετωπίσει.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο (35′ Ουζόχο), Κουλιμπαλί, Σιπριάνο (82′ Ψάλτης), Σεμέδο (74′ Αλιούμ), Κακουλλής (74′ Μπάκιτς), Σίμιτς, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μίλετιτς, Χαραλάμπους (82′ Μπασιρού), Μπέζους
Στον πάγκο: Ουζόχο, Παπαστυλιανού, Ψάλτης, Κασάμα, Αλιούμ, Μπάκιτς, Φράνσον, Λέζιακς, Μπασιρού, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού, Γκομίς (74′ Σεμέδο), Σανέ (60′ Μποακί), Μαγιαμπέλα (22′ Μπένγκτσον), Νίκολιτς  (60′ Μπράουν), Σαβό (60′ Κοκόριν), Μπρόρσον, Ζόκε, Μοντνόρ, Ουρόσεβιτς
Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μποακί, Μπένγκτσον, Μπράουν, Κοκόριν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ, Σεμέδο, Σουμάνσκι

Διαιτητής: Obrenovic Rade
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος