Μετά την δικαίωση, θα επιμείνει ο Σα Πίντο;

Στο άκουσμα της είδησης με τον Τομανέ να διατηρείται στο αρχικό σχήμα του ΑΠΟΕΛ εν όψει ΑΕΚ, αρκετοί διερωτήθηκαν γιατί ο Σα Πίντο δεν επέλεξε τον Κβιλιτάια. Και η παρουσία του Πορτογάλου για 70' λεπτά στο γήπεδο στην Λάρνακα, «δικαίωσε» τον κόσμο που είχε τις επιφυλάξεις του.

Αυτός που ξέρει όμως καλύτερα τι να περιμένει από τον Τομανέ, δεν είναι άλλος από τον Σα Πίντο. Και ο συμπατριώτης του τον δικαίωσε με την κεφαλιά που έφερε το 1-1 στο ντέρμπι και ουσιαστικά σήμανε την έναρξη της ανατροπής που ήρθε μερικά λεπτά αργότερα. Και ο Τομανέ δεν είναι η πρώτη φορά που το πράττει σε ντέρμπι.

Αν και είχαμε γράψει πρόσφατα πως έμεινε... στον Ιανουάριο, ήρθε να μας διαψεύσει και εμάς ο 31χρονος φορ και να σημειώσει το τρίτο του φετινό τέρμα. Ένα γκολ που ήταν το ίδιο σημαντικό, ίσως και περισσότερο, από αυτό που έδωσε τη νίκη στους «γαλαζοκίτρινους» επί της Ανόρθωσης στο ΓΣΠ (1-0).

Και κόντρα σε αυτόν τον αντίπαλο που υποδέχεται την Κυριακή (7/4) ο ΑΠΟΕΛ, μετά την δικαίωση του Σα Πίντο να επιμείνει στον Πορτογάλο, υπάρχει το ερώτημα αν θα τον δούμε ξανά στην αρχική 11άδα ή αν πρόκειται να τον αφήσει στον πάγκο ο προπονητής του...